O Aϊτόρ… υπέγραψε το απόλυτο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο “Απόστολος Νικολαΐδης” κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και με το πρώτο χατ-τρικ του Ισπανού εξτρέμ με τη φανέλα του “τριφυλλιού”, κατάφερε να επιβληθεί με 3-0 και να κάνει το 5/5, παραμένοντας στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ μετά από τις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Το 5/5 πανηγύρισαν σήμερα οι “πράσινοι” που έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λιγκ λίγο πριν το ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αϊτόρ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο χατ-τρικ στην καριέρα του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι άρχισε με αργό ρυθμό και από τις δυο πλευρές, με τις δυο ομάδες να μην απειλούν ιδιαίτερα. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γκάνεα κόντεψε να αιφνιδιάσει τον Σούλη με μια σέντρα, που κατέληξε στο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα. Oι “πράσινοι” απειλούσαν στη συνέχεια διαρκώς με τους Αϊτόρ και Ρούμπεν Πέρεθ. Στο 20ο λεπτό, ο Αϊτόρ σούταρε διαγώνια και αριστερά έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σούλη. Στη συνέχεια, μια σύγκρουση του Σπόραρ με τον Σούλη, είχε ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό και των δυο, με τον Έλληνα γκολκίπερ να περνάει αρχικά ως αλλαγή και λίγο αργότερα ο Σπόραρ αντικαταστάθηκε από τον Φώτη Ιωαννίδη. Το φάουλ αυτής της φάσης με τη σύγκρουση, το εκτέλεσε ο Τσέριν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με φάουλ του Σόρια, αλλά και την προσπάθεια του Ροσέρο (34′). Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ της αναμέτρησης με γκολ του Αϊτόρ μετά από υπέροχη εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή του ανήμπορου Αθανασίου.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειχνε πιο “κινητικός” δημιουργώντας ευκαιρίες και καλές προϋποθέσεις κυρίως μέσω στημένων φάσεων. Στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης, οι “πράσινοι” κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή του Αθανασίου. Ο Αϊτόρ πήρε την πρωτοβουλία, εκτέλεσε το φάουλ και ο Έλληνας γκολκίπερ των φιλοξενούμενων με ένα τρομερό λάθος, “χάρισε” το δεύτερο τέρμα στο “τριφύλλι” και στον Ισπανό εξτρέμ αντίστοιχα. Στο 68′, η ομάδα του Θανάση Στάικου απείλησε με τον Μορέιρα, ο οποίος έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή των “πρασίνων”, έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπρινιόλι. Στην επόμενη φάση όμως, ο Αϊτόρ έκανε την κούρσα, πήρε την κόντρα από τον αμυντικό του ΠΑΣ και μπήκε κάθετα στην περιοχή του Αθανασίου γράφοντας το 3-0 για το πρώτο του χατ-τρικ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο ρυθμός του αγώνα “έπεσε”, οι “πράσινοι” όμως επιχείρησαν να σκοράρουν και τέταρτο γκολ, ωστόσο ο Ιωαννίδης καθυστέρησε να εκτελέσει μετά την κάθετη πάσα του Μπερνάρ και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε στο 3-0, με το “τριφύλλι” να πανηγυρίζει την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΓΚΟΛ: 45′, 54′, 70′ Αϊτόρ

Δοκάρι: 10′ Γκάνεα

Κίτρινες: 27΄Σούλης, 43′ Τζήμας, 90+2′ Λιάσος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Πούγγουρας, Σάρλια (81′ Σένκεφελντ), Γκάνεα (73′ Χουάνκαρ), Πέρεθ, Κουρμπέλης (46′ Μπερνάρ), Τσέριν, Αϊτόρ, Παλάσιος (73′ Βέρμπιτς), Σπόραρ (37′ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης (27′ λ. τρ, Αθανασίου), Ποζνάσκι, Εραμούσπε, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Σόρια, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Τζίμας (64′ Σταματελόπουλος), Ροσέρο (74′ Λιάσος), Παμλίδης (64′ Μορέϊρα).