O Άγιαξ συνετρίβη από την ουραγό Ουτρέχτη

Νέα γκέλα για τον αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League, καθώς δεν κατάφερε να σπάσει το αρνητικό σερί και ηττήθηκε από την ουραγό της Ολλανδίας, με 4-3 σ’ ένα ματς με πολλά γκολ και δύο διακοπές.

Ο Άγιαξ έχει πραγματοποιήσει τη χειρότερη του εκκίνηση στο ολλανδικό πρωτάθλημα, καθώς έχει “βυθιστεί” και “κολλήσει” στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ο “Αίαντας” στο Europa League συνέχισε το αρνητικό σερί στην Eredivisie, σ’ ένα επεισοδιακό ματς με δύο διακοπές λόγω ρίψης αντικειμένων.

Λίγο πριν λήξη το πρώτο μέρος, η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ με τον Φλαμίνγκο στο 44′. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν στο δεύτερο μέρος από εκεί που σταμάτησαν και ο Ντε Χορν έκανε το 2-0 στο 48′.

Η αντίδραση του Άγιαξ ήταν άμεση, με τον Χλίνσον να ισοφαρίζει μέσα σε τρία λεπτά με δύο προσωπικά του γκολ (52′, 55′). Δέκα λεπτά αργότερα χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέρχβαϊν, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς και πήραν το προβάδισμα στο ματς. Ο Τόρνστρα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, στο 71′. Το… χρυσό γκολ του Φράουλο στο 90′, έδωσε στην Ουτρέχτη τη νίκη με 4-3.

Έτσι, ο “Αίαντας” παρέμεινε έτσι στη 17η θέση με πέντε βαθμούς μετά από επτά ματς, με απολογισμό μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του ματς, ο διαιτητής διέκοψε το ματς λόγω ρίψης αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο, ενώ το ίδιο συνέβη και στις καθυστερήσεις.//ΓΓ.