Ντεμπούτο με νίκη για Τζόλη στη Τβέντε-Εντυπωσιακή η Φέγενορντ

Η καινούργια ομάδα του νεαρού μεσοεπιθετικού, επικράτησε με γκολ στις καθυστερήσεις, 1-0 της Ναϊμέγκεν στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος , ενώ σπουδαία νίκη πέτυχε η Φέγενορντ.

Ο Χρήστος Τζόλης θα αγωνίζεται την ερχόμενη σεζόν στην Ολλανδία με τη μορφή δανεισμού από τη Νόριτς στη Τβέντε.

Ναϊμέγκεν-Τβέντε 0-1:

Σε χαμηλό ρυθμό κινήθηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με την καθεμία να έχει από δύο σουτ και κανένα στην εστία. Στην επανάληψη ο προπονητής της Τβέντε, Ρον Γιανς, θέλησε να αλλάξει πράγματα επιθετικά, βγάζοντας όλη τη τριάδα πίσω από τον επιθετικό του (Τζόλης, Βλαπ, Τσερνί), με τον Έλληνα επιθετικό να αγωνίζεται για 69’ λεπτά στο επίσημο ντεμπούτο του. Τη λύση εν τέλει έδωσε μία από τις αλλαγές, ο Σεμ Στέιγν, με γκολ στις καθυστερήσεις (90+1’) για το τελικό 0-1.

Χρόνινχεν-Φόλενταμ 2-2:

Η Χρόνινχεν βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 34’ κόντρα στη Φόλενταμ με γκολ των Λάρσεν και Νγκονγκνέ, με τους φιλοξενούμενους όμως να μειώνουν πριν το ημίχρονο σε 2-1 με τον Βαν Μίεγχεμ και να ισοφαρίζουν στην επανάληψη για το τελικό 2-2 με τον Μπεναμάρ .

Φίτεσε-Φέγενορντ 2-5:

Στο Χελρεντόμ η Φίτεσε υποδέχθηκε την Φέγενορντ και την αιφνιδίασε νωρίς με το γκολ του Μανχόεφ στο 19’. Οι παίκτες του Άρνε Σλοτ όμως γύρισαν ‘’τούμπα’’ το παιχνίδι πριν το ημίχρονο με τους Γουάλεμαρκ και Ντανίλο. Στην επανάληψη η Φίτεσε ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2 με τον Φρεντέρικσεν, για να ακολουθήσει η ‘’καταιγίδα’’ της Φέγενορντ με τρία γκολ σε οχτώ λεπτά από το 61’ μέχρι το 69’ για το τελικό 2-5.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Η πρώτη αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Ολλανδίας ξεκίνησε την Παρασκευή (05/08), με τη λευκή ισοπαλία ανάμεσα σε Χέρενφεϊν και Σπάρτα Ρόττερνταμ. Τέσσερις αναμετρήσεις το Σάββατο, με τον Άγιαξ να παίρνει δύσκολο διπλό με 3-2 στη Φορτούνα Σιτάρντ, με τον Μπουράκ Γιλμάζ να ανοίγει λογαριασμό με τη Φορτούνα αλλά το γκολ του να μην είναι αρκετό για να αποσοβήσει την ήττα της ομάδας του.

Η Αϊντχόφεν νίκησε εύκολα την Έμεν, με τον Τζάκπο να σκοράρει δις για το τελικό 4-1, ενώ την έκπληξη του Σαββάτου πραγματοποίησε η Βαλβάικ, με το 2-2 εντός έδρας με την Ουτρέχτη. Η Εξέλσιορ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καμπούρ, την οποία νίκησε με 2-0 στην έδρα της.