Ντε Φρούτος και Παλαθόν χόρεψαν στην βροχή

Η Ράγιο Βαγιεκάνο πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Αλαβές και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της La Liga αφήνοντας την ομάδα του Λουίς Γκαρθία στους έξι βαθμούς, σε ένα παιχνίδι που ήταν γεμάτο μονομαχίες.

Στο Κάμπο ντε Φούτμπολ της Μαδρίτης, η τοπική Ράγιο υποδέχτηκε στην Αλαβές, σε έναν αγώνα που όποια ομάδα κέρδιζε θα έπαιρνε ένα τρίποντο το οποίο θα έδινε ώθηση για την συνέχεια του πρωταθλήματος και ένα καλό πλασάρισμα στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Ράγιο μπήκε με σκοπό να αιφνιδιάσει τους Βάσκους, με την ομάδα του Λουίς Γκαρθία να είναι αρκετά καλή ανασταλτικά, έχοντας τους Μπλάνκο και Γκεβάρα σε καλή μέρα.

Με τις δυο ομάδες να μάχονται στον χώρο του κέντρου για τον έλεγχο της μπάλας, κάτω από καταρρακτώδης βροχή, η Βαγιεκάνο κέρδισε πέναλτι λίγο πριν ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Γκαρθία να βλέπει την φάση στο VAR και να την κατοχυρώνει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παλαθόν που έγραψε το 1-0 στέλνοντας την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ροντρίγκεθ δεν είχαν τρομερές στιγμές για να διπλασιάσουν, αλλά με βάση την εικόνα της Αλαβές μπορούσε να βρει χώρους για να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι Βάσκοι έψαξαν την ισοφάριση με τον Κίκε Γκαρθία, αλλά μάταια με τις προσπάθειες τους να καταλήγουν εκτός εστίας. Ο Καμέγιο έδωσε την θέση του στον Ντε Φρούτος, ο οποίος πριν μερικούς μήνες είχε απασχολήσει την ομάδα του Ολυμπιακού και μάλλον όχι άδικα. Ο Ισπανός φορ βρήκε δίχτυα στο 82ο λεπτό και σφράγισε την νίκη της ομάδας από την Μαδρίτη. Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων η Αλαβές δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι και έφυγε ηττημένη από την πρωτεύουσα.

ΓΚΟΛ:  43′ Παλαθόν, 82′ Ντε Φρούτος
Κίτρινες: 19′ Ερναντέθ, 23′ Νουάρτε, 41′ Σόλα, 90+5 Ντε Τομάς, 90+6 Χάγκι