«Έγραψε» ιστορία ο Ιωνικός

Με έναν «ονειρεμένο» τρόπο «κλείνει» τη σεζόν η ομάδα της Νίκαιας, επικρατώντας 3-1 επί του Παναιτωλικού στο φινάλε των Πλέι Άουτ. Είναι η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Ελληνικού πρωταθλήματος με τόσο μεγάλη συγκομιδή βαθμών στα Πλέι Άουτ.

Ολοκληρώνει με νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό με 3-1, μία επιτυχημένη σεζόν ο Ιωνικός, ο οποίος παρέμεινε αήττητος στα Πλέι Άουτ, και τερμάτισε στην πρώτη θέση. Η ομάδα του Αγρινίου από την άλλη, παρέμεινε στην πέμπτη.

Ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, απειλώντας την ομάδα του Αγρινίου. Μόλις στο 9ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ, οι «γηπεδούχοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντάλσιο. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε πολύ γρήγορα, πέντε λεπτά αργότερα, με κεφαλιά του Βέργου, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω αντικανονικής θέσης του επιθετικού του Παναιτωλικού, μετά από εξέταση του VAR. Οι «φιλοξενούμενοι» ήταν πιο κινητικοί, βρήκαν χώρους, απειλώντας με απίστευτη ευκαιρία του Βέργου στις καθυστερήσεις. Συνέχισαν να ψάχνουν την ισοφάριση που όμως δεν ήρθε στο πρώτο μέρος, το οποίο τελείωσε με πολλά νεύρα και ένταση και από τις δύο μεριές.

Με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και την πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Νίκος Καρέλης ισοφάρισε με εξαιρετική κεφαλιά, σκοράροντας το 10ο φετινό του γκολ και πρώτο μετά τις 6 Μαρτίου στο ίδιο γήπεδο. Η απάντηση του Ιωνικού έγινε στο 62ο λεπτό, με τον «κρύο» Μάντζη στα πρώτα του λεπτά στον αγώνα να δίνει ασίστ στον Τουράμ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Οι «φιλοξενούμενοι» πίεσαν, όμως ο Ιωνικός έκανε το 3-0 με πρωταγωνιστή τον Μάντζη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με όμορφη κεφαλιά. Αυτό ήταν και το 9ο γκολ του, παρότι αποκτήθηκε τον Γενάρη από την ομάδα της Νίκαιας.

Έτσι ο Ιωνικός, έκανε το 6/7, παρέμεινε αήττητος και τερματίζει στην πρώτη θέση των Πλέι Άουτ.

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χριστοδουλής, Μύγας (90’ Γκοτσούλιας), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος (90’ Κιάκος), Κάνιας, Ντάλσιο, Πογκοσιάν (61’ Μάντζης), Λένις (90’ Καμπράλ), Τουράμ (84’ Πλατέλλας)

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (89’ Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Περέιρα, Ντουάρτε (83’ Μπελεβώνης), Μόρσεϊ (89’ Μπαρμπόσα), Φλόρες (83’ Λιάβας), Αντούνες, Νταγκό (46’ Καρέλης), Βέργος