Νίκησε και «ελπίζει» για πεντάδα η Αταλάντα

Επιστροφή στις νίκες για τους «μπεργκαμάσκι» που ανέβηκαν στην έβδομη θέση της Σέριε Α.

Η Αταλάντα πανηγύρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Σπέτσια με 3-1 στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος και πλέον «ονειρεύεται» την πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Με αυτή τη νίκη, οι «μπεργκαμάσκι» έφτασαν στους 59 βαθμούς, όσους έχει και η Ρόμα, με ματς λιγότερο, ενώ στους 62 βαθμούς βρίσκεται η Λάτσιο. Από την άλλη μεριά, η Σπέτσια «βυθίστηκε» στην 16η θέση της βαθμολογίας, με 33 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μαλινόφσκι βρήκε πολύ ωραία τον Λουίς Μουριέλ και ο τελευταίος έκανε το 1-0. Λίγο αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 30′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον άλλοτε παίκτη της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 74ο λεπτό του αγώνα, ο Τζιμσιτί έπιασε μια τρομερή κεφαλιά, η οποία έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Γκασπερίνι δεν επαναπαύτηκαν και στο 88′, ο Πάσαλιτς με εξαιρετικό πλασέ «σφράγισε» το τρίποντο και τη νίκη αντίστοιχα για την Αταλάντα.