Νίκη για Ντόρτμουντ – Xαμός για τις θέσεις της Ευρώπης

Οι Βεστφαλοί νίκησαν εύκολα με 3-1 τη Γκρόιτερ Φιρτ, ενώ συνεχίστηκαν οι «μάχες» για τις ευρωπαϊκές θέσεις της Μπουντεσλίγκα.

Στο «Σπόρτινγκ Ρόνχοφ Τόμας Σόμερ», η Ντόρτμουντ επικράτησε με 3-1 της Γκρόιτερ Φιρτ κι επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες από Μπάγερν Μονάχου και Μπόχουμ αντίστοιχα. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με τον Μπραντ, ισοφαρίστηκαν στο 70΄από τον Νγκάνκαμ και «σφράγισαν» τη νίκη με τα γκολ των Μπραντ και Πάσλακ στο 72′ και το 77′ αντίστοιχα.

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν βρέθηκε πίσω στο σκορ δις (1-0, 2-1) στο «Σίνσχαϊμ» από τη Χόφενχαϊμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με τον Ρούτερ στο 22′, οι «ασπιρίνες» ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Σικ στο 34ο λεπτό και εν συνεχεία η Χόφενχαϊμ πήρε και πάλι προβάδισμα με γκολ του Μπάουμγκαρτνερ στο 36′. Στην επανάληψη, οι Ντιαμπί και Σικ πήραν από το… χέρι την ομάδα τους και έκαναν την ανατροπή στο σκορ για το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Αλάριο στο 91′.

Η Ουνιόν Βερολίνου έδωσε τη δική της «μάχη» στην έδρα της Φράιμπουργκ και έφυγε με σπουδαίο διπλό, κάνοντας σημαντικό βήμα για το εισιτήριο ευρωπαϊκών διοργανώσεων της επόμενης σεζόν. Η ομάδα του Ουρς Φίσερ έθεσε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων (0-3) με σκόρερ τους Πρέμελ, Τρίμελ και Μπέκερ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με τον Χέλερ στο 49′ και στο 90′ o Σέφερ έβαλε την υπογραφή του για 4-1 υπέρ της Ουνιόν.

Τέλος, η Κολωνία ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της από τη Βόλφσμπουργκ και υποχώρησε κατά μία θέση απ’ αυτές που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. H ομάδα του Φλόριαν Κόφελντ προηγήθηκε στο 43ο λεπτό με γκολ του Γιάνικ Γκέρχαρντ και διατήρησε το προβάδισμά τους έως το φινάλε του αγώνα. Έτσι, πρόσθεσε ακόμη ένα τρίποντο στους βαθμούς της, στην προσπάθειά της να απομακρυνθεί περαιτέρω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Γκρόιτερ Φιρτ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3 (70′ Νγκάνκαμ /26′, 72′ Μπραντ, 77′ Πάσλακ)

Κολωνία – Βόλφσμπουργκ 0-1 (43′ Γκέρχαρντ)

Φράιμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (59′ Χέλερ / 11′ Πρόμελ, 30′ Τρίμελ, 41′ Μπέκερ, 90′ Σέφερ)

Χόφενχαϊμ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-4 (22′ Ρούτερ, 36′ Μπάουμγκαρτνερ /34′, 76′ Σικ, 73′ Ντιαμπί, 90+1′ Αλάριο)