Νίκη τίτλου στη Λειψία η Ουνιόν!

Η ομάδα του Ουρς Φίσερ έχει βαλθεί να τρελάνει ολόκληρο τον ποδοσφαιρικό πλανήτη, μιας και μετά τη νίκη της με 2:1 στην “Red Bull Arena” επέστρεψε στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες, με εξαίρεση φυσικά το γκολ. Στο 24ο λεπτό, η Λειψία προηγήθηκε χάρη σε τρομερό τελείωμα του Χένρικς, μετά από δημιουργία του Αντρέ Σίλβα. Οι πρωτευουσιάνοι… πάτησαν το πόδι στο γκάζι στο τελευταίο μισάωρο. Αρχικά στο 62′ ισοφάρισαν χάρη σε ένα άπιαστο σουτ το Χάμπερερ. Στο 72ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Κνοτς. Ο στόπερ της Ουνιόν δεν λάθεψε και ανέτρεψε το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Πλέον, η ομάδα του Ουρς Φίσερ είναι δεύτερη με 42 πόντους, έχοντας έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Από την άλλη, η Λειψία έμεινε στην πέμπτη θέση με 36 πόντους, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει τις υπόλοιπες διεκδικήτριες του τίτλου.//

ΓΚΟΛ: 24′ Χένρικς – 61′ Χάμπερερ, 72′ Κνοτς

Κίτρινες: 60′ Χάλστενμπεργκ, 69′ Σχλάγκερ, 81′ Βέρνερ, 88′ Πόουλσεν – 57′ Κνοτς, 65′ Λαϊντούνι, 90’+1′ Σιεμπατσέου, 90’+6′ Λεϊτέ