Νίκη τετράδας για την Ίντερ

Οι “νερατζούρι” νίκησαν με ανατροπή την Αταλάντα εκτός έδρας με 3:2 και σκαρφάλωσαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Serie A κόντρα στην Αταλάντα, καθώς παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, έβγαλε αντίδραση και γύρισε τούμπα το παιχνίδι για το τελικό 3:2.

O αγώνας:

H Αταλάντα ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, πιέζοντας από νωρίς να βρει το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για εκείνη, με τον Κουπμέινερς να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Ονάνα να διώχνει και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Στο 25ο λεπτό, η πίεση των “μπεργκαμάσκι” απέδωσε καρπούς. Ο Ντε Φράι ανέτρεψε τον Ζαπάτα, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Λούκμαν να εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 1:0 για την ομάδα του. Η Ίντερ χρειάστηκε δέκα λεπτά για να απαντήσει. Ο Τσαλχάνογλου έκανε τη σέντρα, ο Λαουτάρο Μαρτίνες κατέβασε τη μπάλα με το κεφάλι και ο Τζέκο σούταρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “μπεργκαμάσκι” ξεκίνησαν και πάλι πιο δυνατά, με τον Ζαπάτα να απειλεί με σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 56ο λεπτό όμως, οι “νερατζούρι” βρήκαν και πάλι δίχτυα, με τον Τζέκο να εκτελεί από κοντά και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μάλε, κάνοντας την ανατροπή. Η Ίντερ βρήκε και… τρίτο τέρμα, μετά από λάθος του Παλομίνο που προσπάθησε να διώξει τη μπάλα με το κεφάλι, όμως κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας ακόμη πιο εύκολη της δουλειά της Ίντερ. Οι “γηπεδούχοι” στα επόμενα λεπτά, προσπάθησαν να διορθώσουν το λάθος τους και πίεσαν, ενώ στο 77ο λεπτό, βρήκαν δίχτυα με τον Παλομίνο να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να μειώνει σε 2:3.

Κίτρινες: 74′ Ντε Βριλ, 85′ Σκρίνιαρ, 88′ Ονάνα

Γκολ: 25′ Λούκμαν, 77′ Παλομίνο / 36′, 56′ Τζέκο, 62′ Παλομίνο

Αταλάντα: Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ (69′ Ντεμιράλ), Σκαλβίνι (46′ Μαλινόβσκι), Χάτεμπουρ, Κόπμαϊνερς, Έντερσον, Μάλε, Πάσαλιτς (83′ Μπόγκα), Ζαπάτα (69′ Χόιλουντ), Λούκμαν.

Ίντερ: Ονανά, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (Ασέρμπι), Ντάμφρις (72′ Μπέλανοβα), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μκιταριάν (80′ Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (80′ Γκόσενς), Λαουτάρο (84′ Κορέα), Τζέκο.//