Νίκη σωτηρίας με «μυθικό» Πίκφορντ

Ένα τεράστιο «διπλό» με 2-1 στην έδρα της Λέστερ πήρε η Έβερτον, που έγινε το αφεντικό για την παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ.

Τα «ζαχαρωτά» πλέον «σκαρφάλωσαν» στη 16η θέση έχοντας 35 βαθμούς. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, βρίσκεται στο +1 από Μπέρνλι και Λιντς, έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη, οι «αλεπούδες» έμειναν στους 42 βαθμούς και την 14η θέση.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εκκωφαντικός από τα πρώτα λεπτά. Η Έβερτον κατάφερε πολύ νωρίς να ανοίξει το σκορ με το τρομερό μακρινό σουτ του Μικολένκο στο 6′. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντάκα εκμεταλλεύτηκε ένα ολέθριο λάθος της άμυνας για να ισοφαρίσει. Στο 30′, μετά από μια φάση διαρκείας, ο Χόλγκεϊτ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Λέστερ κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Στο 64′, ο Μεντί έπιασε ένα τρομερό σουτ με τον Πίκφορντ να αποκρούει εντυπωσιακά. Ο Βρετανός τερματοφύλακας είχε αποφασίσει να κρατήσει μόνος του τα «ζαχαρωτά» στην κατηγορία, κάνοντας τη μια μεγάλη επέμβαση μετά την άλλη. Στο 82ο λεπτό, ο Μπαρνς σπατάλησε τεράστια ευκαιρία με μια καρφωτή κεφαλιά η οποία πέρασε οριακά άουτ. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν περαιτέρω και η Έβερτον πήρε τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΓΚΟΛ: Ντάκα 11′ / Μικολένκο 6′, Χόλγκεϊτ 30′

Κίτρινες: Μεντί 47′, Άμαρτεϊ 88, Φοφανά 90’+3′

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Άμαρτεϊ, Φοφανά, Έβανς, Καστάν, Μεντί (Βάρντι 66′), Τίλεμανς, Ντιούσμπερι-Χολ, Ντάκα (Λούκμαν 80′), Πέρεθ (Μπαρνς 46′), Ιχεανάτσο

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρτ): Πίκφορντ, Μικολένκο (Κένι 66′), Χολγκέιτ, Μίνα (Κιν 18′), Κόλμαν, Ιουόμπι, Γκρέι (Ροντόν 74′), Ντελφ, Ντουκουρέ, Γκόρντον