Νίκη “χρυσάφι” στο φινάλε

Η Μαγιόρκα επικράτησε της Βαγιαδολίδ στο φινάλε με σκορ 1:0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga. Ένα παιχνίδι “φτωχό” από ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους χάρη στο γκολ του Πρατς στο 90+4′ να παίρνουν το τρίποντο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κλασικές ευκαιρίες με τη Βαγιαδολίδ ωστόσο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μαζί με τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές στα μετόπισθεν, χωρίς να έχουν τις προθέσεις να βγουν στην επίθεση και να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν ακριβώς ίδια με αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Στο ίδιο έργο θεατές, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές και προσυλωμένες στην αμυντική τους διάταξη στον αγωνιστικό χώρο. Η Μαγιόρκα, αν και εμφανίστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις λίγες ευκαιρίες που είχε σε γκολ απέναντι σε μία Βαγιαδολίδ “μπερδεμένη” καθώς ο Πακετά “ανακάτεψε την τράπουλα” κάνοντας αλλαγές νωρίς στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη χάρη σε γκολ του Πρατς στο 90+4′, ο οποίος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.//

ΓΚΟΛ: 90+4′ Πρατς
Κίτρινες:
31′ Βαλιέντ, 61′ Κοπέτε / 61′ Φρεσνέδα, 69′ Πέρεθ, 90+3′ Κένεντι

Μαγιόρκα (Χαβιέρ Αγκίρε): Ραϊκόβιτς, Γκονζάλες (62′ Μαφέο), Βαλιέντ, Ράιγιο, Κοπέτε, Κόστα (84′ Κούφρε), Ροντρίγκες (62′ Λι), Μπάμπα, Γκαλαρέτα, Μουρίκι (84′ Πρατς), Εντιαγέ (76′ Καντεβέρε)

Βαγιαδολίδ (Πακετά): Μασίπ, Φρεσνέδα, Φερνάντες, Γιαμίκ (65′ Φεντάλ), Ρόσα, Αγουάδο, Μοντσού, Μέσα (57′ Κένεντι), Πλάτα (57′ Πέρεθ), Γκουαρδιόλα (65′ Βάισμαν), Πλάνο (84′ Σάντσεθ)