Νίκη ψυχολογίας για τη Γουέστ Χαμ | “Ξέρανε” στο 90′ τη Γουλβς η Νιουκαστλ

Τα “σφυριά” κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη κόντρα στην Άστον Βίλα για την τέταρτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ με 1-0, ενώ οι “καρακάξες” έκλεψαν τo τρίποντο στο 90′ από τους “λύκους” ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Γούεστ Χαμ πήρε το τρίποντο ψυχολογίας στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Άστον Βίλα με 1-0 για την τέταρτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, ενώ παρά το γεγονός πως η Γουλβς ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 90′, ισοφαρίστηκε από τον Σεντ Μαξιμέν που έκανε το 1-1 με φοβερό σουτ και παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Άστον Βίλα-Γουέστ Χαμ 0-1

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, χωρίς αποτέλεσμα, με τη μπάλα να παραμένει στον χώρο του κέντρου. Η Άστον Βίλα, βρήκε δίχτυα στο 13ο λεπτό με εύστοχη κεφαλιά του Όνσα, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, χωρίς όμως να καταφέρουν να το πετύχουν. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουέστ Χαμ ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο, πιέζοντας την Άστον Βίλα. Ο Μπόουεν, έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει… κεφάλι στο σκορ στην ομάδα του, σουτάροντας μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει στα σώματα. Στο 75ο λεπτό, τα “σφυριά” σκόραραν, περνώντας μπροστά, με δυνατό σουτ του Φορνάλς και τον Μαρτίνεζ να μην μπορεί να αντιδράσει. Στη συνέχεια, η Γουέστ Χαμ ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, κρατώντας το 1-0 και πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Γουλβς-Νιούκαστλ 1-1

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα κινητικές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Όσο κυλούσε ο χρόνος, η Γουλβς ήταν απειλητική και μάλιστα ήταν αυτή που βρήκε πρώτη δίχτυα. Ο Ρουμπέν Νέβες, με πολύ όμορφο μακρινό σουτ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους κάνοντας το 1-0, σκορ που διατηρήθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Νιούκαστλ “καρδιοχτύπησε” καθώς το VAR εξέτασε δυνατό μαρκάρισμα του Σαρ και πιθανή κόκκινη κάρτα, όμως ο ρέφερι επέμεινε στην αρχική απόφασή του για κίτρινη στον παίκτη των “φιλοξενούμενων”. Στο 83ο λεπτό ο Ραούλ Χιμένεζ έκανε το 2-0 για την ομάδα του, όμως με τη βοήθεια του VAR, ο διαιτητής το ακύρωσε καθώς στην αρχή της φάσης υπέδειξε επιθετικό φάουλ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, η Νιούκαστλ, πάγωσε το “Μολινό” με εξωπραγματικό σουτ του Σεντ Μαξιμέν έξω από την περιοχή που κατέληξε στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά, οι “καρακάξες” πίεσαν για την ανατροπή, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα.