Τρίποντο κορυφής για την Κροατία

Στο “Ερνστ Χάπελ” της Βιέννης, η “Χρβάτσκα” επικράτησε με 3-1 επί της Αυστρίας και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου, που οδηγεί στα πλέι οφ του Nations League.

Η Κροατία ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην Αυστρία για να κλειδώσει την πρωτιά στον 1ο όμιλο της League A στο Nations League και την πέτυχε, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Δανία.

Τα γκολ των Μόντριτς (6′), Λιβάγια (69′) και Λόβρεν (72′) έδωσαν στην “Χρβάτσκα” το τρίποντο κορυφής και με το 3-1 στο “Ερνστ Χάπελ” της Βιέννης, εξασφάλισαν την είσοδό τους στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν με τον Μπαουμγκάρτνερ στο 9′ και έμειναν στην τελευταία θέση του ομίλου, γνωρίζοντας τον υποβιβασμό στη League Β.

Η Κροατία ξεκίνησε ιδανικά το ματς και μόλις στο 6ο λεπτό ο αρχηγός, Λούκα Μόντριτς, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η απάντηση της Αυστρίας ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα (9′) ο Μπαουμγκάρτνερ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ζάμπιτσερ, έκανε το 1-1.

Μετά το “εκρηκτικό” ξεκίνημα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και η επόμενη απόπειρα ευκαιρίας ήρθε στο 22′, με τον να σουτάρει και τον Λιβάκοβιτς να μην ανησυχεί. Στο 24′ η Αυστρία απείλησε ξανά, αλλά το σουτ του Μπαουμγκάρτνερ πέρασε άουτ. Στο 35′ ο μεσοεπιθετικός της Χόφενχαϊμ βρέθηκε εκ νέου σε θέση βολής, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μία ευκαιρία για κάθε ομάδα. Σουτ του Αρναούτοβιτς στο 45′, αλλά ο Λιβάκοβιτς αντέδρασε σωστά και έστειλε την μπάλα κόρνερ, ενώ στο 45+4′ ο Λίντνερ είπε “όχι” στον Πέρισιτς και το 1-1 παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά.

To δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε όπως το πρώτο, καθώς η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 65′, με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει το σουτ του Γκρέγκοριτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα (69′) και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Μάρκο Λιβάγια με κεφαλιά έκανε το 2-1 υπέρ της Κροατίας, έπειτα από ωραία σέντρα του Πέρισιτς. H “Χρβάτσκα” δεν σταμάτησε εκεί. Κόρνερ με πάσα και σέντρα του Μάγιερ που βρήκε τον… ξεχασμένο Λόβρεν στο δεύτερο δοκάρι, που με κεφαλιά “ψαράκι” έκανε το 3-1.

Η Αυστρία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τα σουτ των Ντάνσο στο 77′ και Σαράσεβιτς στο 83′ δεν ανησύχησαν τον Λιβάκοβιτς. Δεν άλλαξε κάτι στο ματς και η Κροατία έφυγε νικήτρια με 3-1 από το “Ερνστ Χάπελ” της Βιέννης και κλείδωσε την πρωτιά του ομίλου και παράλληλα την πρόκριση στα πλέι οφ του Nations League.

Γκολ: 9′ Μπαουμγκάρτνερ / 6′ Μόντριτς, 69′ Λιβάγια, 72′ Λόβρεν

Κίτρινες: 52′ Ζάμπιτσερ, 54′ Πος / 48′ Πέρισιτς, 60′ Λόβρεν

Αυστρία: Λίντνερ, Τρίμελ (63′ Λάινερ), Πος (63′ Βέμπερ), Ντάνσο, Αλάμπα, Μπαουμγκάρτνερ (82′ Σμιντ), Σέιβαλντ, Σλάγκερ, Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς (63′ Σαράτσεβιτς), Γκρέγκοριτς (82′ Ονισίγουο)

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Λόβρεν, Γκράβντιολ, Μπάρισιτς (62′ Σόσα), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς (18′ Μάγιερ), Κόβασιτς (84′ Πάσαλιτς), Βλάσιτς (84′ Κράμαριτς), Πέρισιτς, Μπούντιμιρ (62′ Λιβάγια)