O Φαν Ντάικ σφράγισε την πρωτιά των “οράνιε”

Η Ολλανδία επικράτησε του Βελγίου με 1-0 και κατέκτησε την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου του Nations League.

Την πρώτη θέση στον τέταρτο όμιλο του Nations League πανηγύρισε η Ολλανδία. Οι “οράνιε” επικράτησαν με 1-0 του Βελγίου στη “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα” και προκρίθηκαν στο Final 4. Σκόρερ της αναμέτρησης ο Φίρχιλ Φαν Ντάικ στο 73′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάκπο.

Μουδιασμένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του. Στο 14′ δημιουργήθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο, με τον Μπατσουαγί να πιάνει ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Πάσφιρ να μαζεύει σταθερά την μπάλα. To παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν η μία την άλλη. Στο 29′, ο Γιάνσεν έκανε μία ωραία κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, ο Ντάμφρις έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. 8΄αργότερα, το Βέλγιο απείλησε ξανά. Ο Ονάνα, με ωραίο… “σλάλομ” πέρασε τρεις αντιπάλους, εκτέλεσε, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ολλανδό κίπερ.

Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν καρμπόν με το πρώτο χωρίς φάσεις και αρκετή νευρικότητα. Στο 66′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, με τον Ονάνα να προσπαθεί να κερδίσει τον Πάσφιρ, αλλά εκείνο με μία θεματική επέμβαση να απομακρύνει την μπάλα και να κρατά το μηδέν. Λίγα λεπτά αργότερα, απείλησαν και οι γηπεδούχοι, με τον Μπέρχβαϊν να εξαπολύει ένα σουτ, αλλά τον Κουρτουά να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 73′, η Ολλανδία άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάκπο ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά και κέρδισε τον Βέλγο τερματοφύλακα για το 1-0. H Ολλανδία έγινε πιο πιεστική μετά το γκολ και λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της, αλλά ο Μπέρχβαϊν αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 90′ οι “οράνιε” έχασαν ακόμα μία μεγάλη φάση, αλλά ο Κουρτούα ήταν και πάλι εκεί, διατηρώντας το σκορ στο 1-0. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λουκεμπάκιο επιχείρησε να βάλει το γκολ της χρονιάς, έπιασε το “ψαλιδάκι” αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πάσφιρ.