Νίκη παραμονής για την Μπόχουμ | Ήρωας Μαυροπάνος στο 90+8′

Η ομάδα του Λετσχ επικράτησε με 2:1 της Γκλάντμπαχ, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα τη στιγμή, που η Στουτγκάρδη επικρατούσε στη τελευταία του παιχνιδιού της Χέρτα, με το ίδιο σκορ.

Η Μπόχουμ ήταν η μεγάλη κερδισμένη στην ουρά, για τη 14η αγωνιστική της Bundesliga, καθώς πέτυχε μια σημαντική νίκη επί της Γκλάντμπαχ και πλησίασε στις θέσεις, που θα την απομακρύνουν από την επικίνδυνη ζώνη. Η Στουτγκάρδη από την άλλη μεριά, προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, είδε την Χέρτα να ισοφαρίζει μέχρι το εικοσάλεπτο και να παίρνει σπουδαία νίκη στη τελευταία φάση της αναμέτρησης, με το Ντίνο Μαυροπάνο, χρυσό σκόρερ, που την έστειλε εκτός ζώνης υποβιβασμού.

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ 2:1

Οι γηπεδούχοι σόκαραν την Γκλάντμπαχ με το αρχικό τους ξεκίνημα, καθώς είχαν πάρει προβάδισμα με δύο τέρματα, μόλις στο 12ο λεπτό. Ο Αντβί-Ατζέι άνοιξε το σκορ στο 9′, μετά την εξαιρετική ασίστ του Ζόλερ, με τον Χόφμαν τρία λεπτά αργότερα να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και σε κενή εστία να ανοίγει το σκορ. Η Γκλάντμπαχ έβγαλε την πρώτη της αντίδραση στο 43ο λεπτό, με άστοχη προσπάθεια του Κονέ.

Στην επανάληψη η Μπόχουμ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για ένα δεκάλεπτο, μέχρι οι φιλοξενούμενοι να προχωρήσουν σε αλλαγές και να ανεβάσουν στροφές, πράγμα, που τους οδήγησε και στη μείωση του σκορ στο 61′, με τον Τουράμ να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Πλεά και τον Γάλλο να μειώνει σε 2:1. Λίγο αργότερα ακυρώθηκε γκολ της Μπόχουμ για οφσάιντ. Η Γκλάντμπαχ συνέχισε την πολιορκία της και πέτυχε γκολ με τον Μπενσεμπαϊνί στο 83′, που ήταν οριακά οφσάιντ, στη τελευταία μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού.

Γκολ: 9′ Αντί-Ατζέι, 12′ Χόφμαν / 61′ Πλεά

Στουτγκάρδη-Χέρτα Βερολίνου 2:1

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς η Στουτγκάρδη πήρε το προβάδισμα στο 3ο λεπτό, με τον Γκιρασί να ευστοχεί με το κεφάλι, μετά τη σέντρα του Τόμας. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν, με τον σκόρερ να χάνει νέα ευκαιρία στο 16′ και τρία λεπτά αργότερα τον Κέννι, να στέλνει μία σέντρα ακριβείας για τον Λουκεμπάκιο, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μίλερ. Μέχρι το ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Χέρτα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας στο 54′ και στο 56′, ενώ έχασε τρομερή ευκαιρία στο 68′, με τον Εγιούκε να δέχεται στοπ από τον Μαυροπάνο, στην κοντινή εκτέλεση. Σταδιακά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεφτε, με τις πολλές αλλαγές να μη βοηθούν τις δύο ομάδες να γίνουν περισσότερο επιθετικές. Το σκορ δεν άλλαξε στο 90+6′, καθώς ο Κρίστενσεν, απέκρουσε εξαιρετικά την προσπάθεια του Μιλό, όμως ο Ντίνος Μαυροπάνος έδωσε τη λύση στη τελευταία φάση της αναμέτρησης, με κοντινή προσπάθεια, λυτρώνοντας την ομάδα του.

Γκολ: 3′ Γκιρασί, 90+8′ Μαυροπάνος / 19′ Λουκεμπάκιο//