Νίκη με ανατροπή για τη Μαγιόρκα!

Η ομάδα του Χαβιέρ Αγκίρε έφτασε σε σπουδαία ανατροπή κι επικράτησε με 3:1 της Χετάφε, για την 30η αγωνιστική της La Liga και κράτησε τους “ανθουλόνες” κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Χετάφε βρισκόταν… αγκαλιά με ένα σημαντικό τρίποντο, αλλά η Μαγιόρκα είχε διαφορετική άποψη. Η ομάδα του Χαβιέρ Αγκίρε έφτασε σε σπουδαία ανατροπή στην έδρα της κι επικράτησε με 3:1 στην 30η αγωνιστική της La Liga. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με γκολ του Μαγιοράλ, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 57ο λεπτό, η Μαγιόρκα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Λι Κανγκ-Ιν και αφαίρεσε το… χαμόγελο από τα πρόσωπα των “αθουλόνες”, ενώ επτά λεπτά αργότερα (64′) το “έσβησε” οριστικά, με τον Ραΐγιο να σκοράρει και να κάνει το 2:1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, με τον Λι Κανγκ-Ιν να χρίζεται ξανά σκόρερ για το τελικό 3:1.

Έτσι, η Μαγιόρκα έφτασε τους 40 βαθμούς στη φετινή αγωνιστική περίοδο της La Liga κι ανέβηκε στην 10η θέση, ενώ η Χετάφε παρέμεινε 16η με 31 πόντους και κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Συγκεκριμένα, οι “ανθουλόνες” είναι μόλις ένα βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, στην οποία βρίσκονται αυτή τη στιγμή οι Βαλένθια, Εσπανιόλ και Έλτσε.//Τ.

Μαγιόρκα: Εκτός έδρας με Ατλέτικο Μαδρίτης (26/4)
Χετάφε: Εντός έδρας με Αλμερία (26/4)