Νίκη… μάλαμα για τον Απόλλωνα Πόντου

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς για τη “μάχη” που δίνει προκειμένου να παραμείνει στη Super League 2, επικρατώντας με 3:1 του Μακεδονικού στο Κιλκίς.

Ο Απόλλων Πόντου μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και προηγήθηκε μόλις στο 16ο λεπτό με τον Εσαλό, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων, χάρη στο γκολ του Μπελεβώνη στο 43′. Στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σιμόνι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, κάνοντας το έργο των φιλοξενούμενων δυσκολότερο.

Στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή τους και ο Μπελεβώνης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο για την ομάδα του. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Μακεδονικό να καταφέρνει να μειώσει σε 3:1, στο 80′, με αυτογκόλ του Καλογέρη και τον Απόλλωνα Πόντου να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Το σύνολο του Δημήτρη Καλαϊτζίδη βρίσκεται, πλέον, στη 12η θέση με 10 βαθμούς και συνεχίζει την προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στην κατηγορία. Ο Μακεδονικός βρίσκεται τέσσερις βαθμούς πάνω από τους σημερινούς αντιπάλους του και ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό Β’.//

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μουμίν, Καλαϊτζίδης, Αμπουντού, Κωστίκα (46′ Λαμπίρης (72′ λ.τρ. Αραβίδης), Καλογέρης, Αμαραντίδης, Μπελεβώνης, Ντιαλόσι (90+2′ λ.τρ. Χαμοξαράς), Εσαλό

Μακεδονικός (Γιάννης Αμανατίδης): Ιωαννίδης, Σαραγιώτης, Ζαννάκης (46′ Σάντσεθ), Σιμόνι, Γαρύφαλλος (75′ Γουνόπουλος), Μπρατσιάνι, Χασάνογλου (46′ Μιλισάβλιεβιτς), Τσουκάνης, Λισγάρας, Τσιλιγγίρης (59′ Σαραντίδης), Παναγιωτούδης