Νίκη κορυφής για Τότεναμ | Η Μαρσέιγ έβγαλε… κόκκινη κάρτα στην Σπόρτινγκ

Το εκπληκτικό δίδυμο Κέιν-Σον οδήγησε τους “πετεινούς” στην επικράτηση με 3-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και την πρώτη θέση του 4ου ομίλου, ενώ στο άλλο ματς οι Μασσαλοί νίκησαν στη Λισαβόνα τα “λιοντάρια” του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου με 2-0, που τελείωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες.

Για την 4η αγωνιστική του Champions League, στον 4ο όμιλο η Τότεναμ νίκησε με 3-1 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Πρωταγωνιστές το “φονικό” δίδυμο Κέιν-Σον, που οδήγησε τους “πετεινούς” στην κορυφή με επτά βαθμούς. Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Μαρσέιγ νίκησε ξανά την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αυτή τη φορά με 2-0 (4-1 στο “Βελοντρόμ”), με τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο να αγωνίζεται ως αλλαγή, αλλά το έργο των “λιονταριών” ήταν εξαιρετικά δύσκολο καθώς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες.

Τότεναμ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-2

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα, με τον Καμάντα στο 14′ να πλασάρει εύστοχα μέσα από την περιοχή και να κάνει το 1-0 υπέρ των “αετών” μέσα στο Λονδίνο. Η απάντηση της Τότεναμ ήταν άμεση και έξι λεπτά αργότερα (20′) ο Σον, έπειτα από ασίστ του Κέιν, έκανε το 1-1 για τους “πετεινούς”. Αξίζει να σημειωθεί πως, η απίθανη συνεργασία του Νοτιοκορεάτη με τον Άγγλο φορ όλα αυτά τα χρόνια έφτασε τα 50 γκολ!

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έφερε τα πάνω-κάτω στο 27′ και με εύστοχο χτύπημα πέναλντι του Χάρι Κέιν (το κέρδισε ο ίδιος) έκανε το 2-1. Στο 36′ ο Σον διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και με ένα πανέμορφο αριστερό βολέ έκανε το 3-1 για τους Λονδρέζους. Στο 42′ ο Νοτιοκορεάτης σούταρε αλλά ο Τραπ απέκρουσε και στο 45+3′ ο Ρομέρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γερμανός κίπερ πετάχτηκε εντυπωσιακά στη γωνία του και έδιωξε την μπάλα και το ημίχρονο έκλεισε με την Τότεναμ μπροστά στο σκορ με 3-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους “πετεινούς” να χάνουν στο 52′ και στο 58′ δύο καλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αλλά ο Τραπ είπε “όχι” σε Σεσενιόν και Σον αντίστοιχα. Η Άιντραχτ στο 60′ έμεινε με 10 παίκτες, με τον Τούτα να αντικρίζει δύο κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά (57′ και 60′) και να αφήνει την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν στο 87΄με τον Αλιντού, ο Κέιν έχασε πέναλντι στο 90+2′ και το ματς ολοκληρώθηκε 3-2 υπέρ της Τότεναμ, με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να πιάνει κορυφή στον 4ο όμιλο και να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης στους “16” του Champions League.

Γκολ: 20′,36′ Σον, 27′ Κέιν (πεν.) / 14′ Καμάντα, 87′ Αλιντού

Κίτρινες: 12′ Ντάιερ, 40′ Μπεντανκούρ / 57′,60″ Τούτα, 59′ Χασέμπε, 90+1′ Σμόλτσιτς)

Κόκκινη: – / 60′ Τούτα

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Λορίς, Έμερσον, Ρομέρο, Ντάιερ (78′ Σάντσες), Λενγκλέ, Σεσενιόν, Μπεντακούρ (67′ Μπισούμα), Χόιμπιεργκ (86′ Γκιλ), Ριτσάρλισον (67′ Σκιπ), Σον (86′ Λούκας Μόουρα), Κέιν

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Τούτα, Χασέμπε (69′ Εμπίμπ), Εντικά, Γιάκιτς, Ρόντε (69′ Σμόλτσιτς), Σο, Λεντζ (69′ Αλιντού), Λίντστρομ, Καμάντα (78′ Γκέτσε), Κόλο Μουανί (69′ Μπορέ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Μαρσέιγ 0-2

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έμεινε με 10 παίκτες μόλις στο 19ο λεπτό, καθώς ο Εσγκάιο πήρε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τρία λεπτά (16′ και 19′) και μάλιστα τη δεύτερη την πήρε και έκανε πέναλντι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκεντουζί, που ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0 στο 20′ για τη Μαρσέιγ στο “Ζοζέ Αλβαλάδε”. Οι Μασσαλοί στο 32′ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Αλέξις Σάντσες και πήγαν στην ανάπαυλα με αριθμητικό πλεονέκτημα και μπροστά στο σκορ με 2-0. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 35ο λεπτό για τα “λιοντάρια”.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Μαρσέιγ να κάνει διαχείριση του σκορ και την Σπόρτινγκ στο 61′ να μένει με 9 παίκτες, καθώς ο Γκονσάλβες αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό (60′ και 61′) και ουσιαστικά μηδένισε τις όποιες υποψίες αντίδρασης για τους Πορτογάλους. Το ματς εξελίχθηκε ιδανικά για τους Μασσαλούς, που πήραν τη νίκη με 2-0 μέσα στη Λισαβόνα και βρέθηκαν στη δεύτερη θέση του 4ου ομίλου και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τους “16” του Champions League.

Γκολ: – / 20′ Γκεντουζί (πεν.), 32′ Σάντσες

Κίτρινες: 16′,19′ Εσγκάιο, 54′ Ουγκάρτε, 60′,61′ Γκονσάλβες, 74′ Πόρο / 8′ Γκεντουζί, 43′ Μπεϊγί

Κόκκινες: 19′ Εσγκάιο, 61′ Γκονσάλβες / –

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Ίσραελ, Ινάσιο, Κόατες (35′ Μάρσα), Ρέις, Εσγκάιο, Ουγκάρτε, Μορίτα (22′ Φαταβού), Σάντος (59′ Πόρο), Τρινκάο (46′ Ναζίνιο), Γκονσάλβες, Έντουαρντς (35′ Αλεξανδρόπουλος)

Μαρσέιγ (Ιγκόρ Τούντορ): Λόπεζ, Εμπεμπά, Μπεϊγί (64′ Ζιγκότ), Μπαλέρντι, Κλάους (64′ Καμπορέ), Ρονζιέ, Βερετού (87′ Γκέγιε), Ταβάρες, Γκεντουζί (64′ Ουντέρ), Χαρίτ (72′ Παγιέ), Σάντσες