Νίκη… κορυφής για την Ντόρτμουντ!

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς πήρε ένα τεράστιο διπλό στο “Σίνσχαϊμ” και ανέβηκε στην πρώτη θέση της Bundesliga, την ώρα που στα υπόλοιπα απογευματινά παιχνίδια έγιναν… ανακατατάξεις στις μάχες Ευρώπης και παραμονής.

Στην “ΠριΖίρο Αρίνα“, η Μπορούσια Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αλλά… πήρε το “τρίποντο” κορυφής. Το τέρμα του Μπραντ στο 43ο λεπτό ήταν αρκετό για τους “κιτρινόμαυρους”. Πλέον, είναι μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία με 46 βαθμούς. Μπάγερν Μονάχου και Ουνιόν Βερολίνου ακολουθούν με 43 και ένα ματς λιγότερο.

Στη χιονισμένη Λειψία, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε πήρε τρεις υπερπολύτιμους πόντους, νικώντας με 2:1 τη Χόφενχαϊμ. Βέρνερ (6′) και Φόρσμπεργκ (40′) σκόραραν για τους γηπεδούχους, με τον Σο στο 61′ να γράφει το 2:1. Στο “Ολιμπιαστάντιον“, η Χέρτα κέρδισε με 2:0 την Άουγκσμπουργκ και κατάφερε να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ρίχτερ άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, με τον Λουκεμπακιό να γράφει το τελικό σκορ στο 70′.

Στη Βρέμη, η Βέρντερ είχε ένα άνετο απόγευμα απέναντι στη Μπόχουμ. Ο Φίλκρουγκ άνοιξε τον χορό των γκολ στο 29′, με τον Σμιντ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 43′ και τον Ντουκς να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 59′. Στο “Ράιν Ένερτζι Στάντιον“, η Βόλφσμπουργκ πήρε νίκη… Ευρώπης με το 2:0 κόντρα στην Κολωνία. Ο Γκέραρντ στο 4′ και ο Άρνολντ στο 69′ πέτυχαν τα τέρματα των “λύκων”.//

Βέρντερ Βρέμης – Μπόχουμ 3:0