Νίκη και τωρα… τελικός για την Πορτογαλία

Τα πάνω-κάτω έχουν έρθει στον πέμπτο όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, μετά τη νίκη της χώρας της Ιβηρικής χερσονήσου, επί του Βιετνάμ με 2-0. Αυτό το αποτέλεσμα, σε συνδυασμό με την ισοπαλία ανάμεσα σε ΗΠΑ και Ολλανδία φέρνουν νέα δεδομένα και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Η Πορτογαλία μένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης μετά την επικράτηση της επί του Βιετνάμ. Οι παίκτριες του Φρανσίσκο Νέτο, είχαν την κυριαρχία από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκαν στο έβδομο λεπτό με την Ενκαρνακάο και την Νάζαρεθ στο 21ο λέπτο να καθαρίζει το ματς, όπου οι Βιετναμέζες δεν είχαν κανένα περιθώριο να αντιδράσουν καθώς δεν μπορούσαν να βγουν μπροστά και να απειλήσουν.