Νίκη και προβιβασμός για την Εσθονία

Η “λειψή” Μάλτα (έπαιζε με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο μέρος) δυσκόλεψε τους γηπεδούχους, οι οποίοι, όμως, κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς (2-1) και την άνοδο στην τρίτη κατηγορία του UEFA Nations League.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, η Εσθονία κατάφερε να αξιοποιήσει τη μοναδική κλασική ευκαιρία της στο δεύτερο μέρος και να πανηγυρίσει από σήμερα τον προβιβασμό της στην Γ’ κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο τέταρτο λεπτό, με τον Βάστσουκ να σκοράρει, έπειτα από “καραμπόλα” στην περιοχή της Μάλτας, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά τον έλεγχο του VAR. Στο 15′, ο Μπουργκ βρήκε στην περιοχή τον Σάπινεν, την κεφαλιά του οποίου έστειλε σε κόρνερ ο Μπονέλο. Στο 21ο λεπτό, ο Τζόουνς μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Καμεντζούλι, που έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.  Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Εσθονία κέρδισε πέναλτι, με απόφαση του VAR, με τον Σάπινεν να εκτελεί εύστοχα. Στο 51ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κι αυτοί πέναλτι από χέρι του Τενίστε, με τον Τέουμα να κερδίζει τον Χέιν για την ισοφάριση. Στο 86′, ο Άνιερ βρέθηκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Μάλτας και δε λάθεψε πλασάροντας εύστοχα. Με αυτόν τον τρόπο χάρισε τη νίκη και την άνοδο στην ομάδα του.

ΓΚΟΛ: 45+5′ Σάπινεν (πεν.), 86′ Άνιερ / 51′ Τέουμα (πεν.)

Κίτρινες: 73′ Ζενιόφ / 47′ Σαταριάνο

Κόκκινες: 45+4′ Μποργκ

Εσθονία (Τόμας Χέμπερλι): Χέιν, Ογιάμαα (77′ Σινιάνσκι), Πουργκ, Ταμ, Μέτς, Καλιάστε (46′ Τενίστε), Βάστσουκ (68′ Μίλερ), Σούμετς, Βασίλιεφ, Ζενιόφ, Σάπινεν (68′ Άνιερ).

Μάλτα (Ντέβις Μάντζια): Μπονέλο, Ατάρντ (72′ Ντιμέτς), Πέπε, Μποργκ Ζ., Εμπόνγκ, Γκιγιόμερ, Πάιμπερ (72′ Ντεγκαμπριέλε), Καμεντζούλι, Τέουμα, Σαταριάνο (89′ Μοντεμπέλο), Τζόουνς (46′ Μποργκ Σ.).