Νίκη γοήτρου για τη Λεβάντε

Η ήδη υποβιβασμένη ομάδα του Αλέσιο Λίτσι κατάφερε να πανηγυρίσει σπουδαίο διπλό με 4-2 κόντρα στη Ράγιο Βαγεκάνο, αποχαιρετώντας με «ψηλά το κεφάλι» τη Λα Λίγκα.

Σε ένα παιχνίδι που είχε πολλά γκολ και φάσεις η αδιάφορες βαθμολογικά Ράγιο Βαγεκάνο και Λεβάντε προσέφεραν πλούσιο θέαμα. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο αποχαιρέτισαν τη Λα Λίγκα με «τεσσάρα».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 18′ με όμορφη ενέργεια του Γκαρσία, ωστόσο λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 26ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Μελέρο. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Λίτσι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να προηγηθούνε με 2-1 χάρη σε μια προβολή που έκανε ο Μαρτί σε κενή εστία. Οι Βαλενθιάνοι πίεσαν αρκετά και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να αποκτήσουν «αέρα» δυο τερμάτων (1-3) χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Μελέρο, του οποίου ήταν και το δεύτερο προσωπικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ματς, ο ρυθμός εξακολουθούσε και ήταν γρήγορος και από τις δυο μεριές. Στο 59′ ακυρώθηκε γκολ του Μοράλες για το 1-4, καθώς η φάση προηγουμένως ελέγχθηκε και τελικά δόθηκε πέναλτι στη Ράγιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκουαρδιόλα, ο οποίος μείωσε σε 2-3 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση. Αυτή δεν ήρθε και μάλιστα ο Κόκε στο 76ο λεπτό του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 2-4 για τη Λεβάντε.

ΓΚΟΛ: 18′ Γκαρσία, 61′ Γκουαρδιόλα (πεν.) / 26′ Μελέρο, 44′ Μαρτί, 45+1 Μελέρο, 76′ Κόκε
Κίτρινες: 55′ Σαράκι, 75′ Ποστίγιο, 86′ Βέζο