Νίκη ελπίδας για τη Λιλ | Γκολ και θέαμα στο Μπουζουάρ

Τελευταία αγωνιστική στη Ligue 1 πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ, με τους “Λιλουά” να παίρνουν σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η Ναντ φιλοξένησε την Αζαξιό με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με σκορ 2:2, ενώ η Λιλ κέρδισε με 1:0 την Ανζέ εντός έδρας. Η Μονπελιέ έπαιξε εντός έδρας με τη Ρεμς με τις δύο ομάδες να έρχονται 1:1 και να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις, ενώ η Μπρεστ αντιμετώπισε την Τρουά και την κέρδισε με σκορ 2:1.

Ναντ – Αζαξιό 2:2

Η Ναντ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας, παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν περισσότερο την αντίπαλη εστία, κάνοντας εννέα τελικές προσπάθειες με τις δύο εξ αυτών να καταλήγουν στον στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, πρώτη απείλησε η Αζαξιό και συγκεκριμένα στο 55′ κέρδισε πέναλτι, υπόδειξη η οποία πέρασε από τον έλεγχο του VAR και καταλογίσθηκε με τον Γιουσέφ Μπελαϊλί να παίρνει τη μπάλα και την εκτέλεση, κάνοντας το 1:0 στο 57′. Η Αζαξιό βρήκε την ισοφάριση με τον Αμουμά στο 66′ να γράφει το 0:2. Η Ναντ μπήκε στο παιχνίδι στο 70′ χάρη σε γκολ του Μπλας, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 89′ η Ναντ κατάφερε να βρει αντίδραση και ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 2:2 χάρη σε γκολ του Σιμόν στο 89′ παίρνοντας κάτι που άξιζε από το παιχνίδι, καθώς απειλούσε διαρκώς την αντίπαλη εστία. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στην αναμέτρηση.

ΓΚΟΛ: 70′ Μπλας, 89′ Σιμόν, 90+5′ Μαρτίν / 57′ Μπελαϊλί, 66′ Αμουμά

Κίτρινες: 37′ Μπλας, 45+1′ Καστελέτο, 62′ Ζιρότο / 35′ Κονέ, 45+1′ Νουρί, 51′ Γκονζάλες

Λιλ – Ανζέ 1:0

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες στις αντίπαλες εστίες, ωστόσο η Λιλ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 36′ με τον Τζαλό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ακυρώθηκε γκολ της Ανζέ και του Σαλαμά μετά από έλεγχο του VAR. Αυτές ήταν οι καλύτερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμό με το παιχνίδι να μην έχει κλασικές ευκαιρίες. Η Λιλ έκανε διαχείριση του υπέρ της 1:0 από το πρώτο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Τζαλό, χωρίς να απειληθεί από την Ανζέ η οποία προβλημάτισε αρκετά. Το παιχνίδι έληξε με 1:0 υπέρ της Λιλ.

ΓΚΟΛ: 36′ Τζαλό

Κίτρινες: 62′ Γκόμες, 65′ Φοντ / 45′ Καπέλ

Κόκκινη: 74′ Μπολεμπά

Μονπελιέ – Ρεμς 1:1

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, η Ρεμς απείλησε πρώτη με σουτ από τον Ζενέλι στο 12′ το οποίο εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της Μονπελιέ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, με σουτ από τον Φέρι στο 22′ να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ρεμς. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, απείλησε πρώτη η Μονπελιέ με σουτ από τον Κοζά στο 55′ το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ρεμς. Τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε και πάλι η Μονπελιέ με σουτ του Βαχί. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο μέρος και άσκησαν υψηλή πίεση στους φιλοξενούμενους. Η Ρεμς άνοιξε το σκορ στο 87′ με τον Μουνετσί να κάνει το 0:1 παγώνοντας τους φίλους της Μονπελιέ. Η Μονπελιέ βρήκε αντίδραση και ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 1:1 λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, χάρη σε γκολ του Ντιλέι στο 90+1′. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στην αναμέτρηση.

ΓΚΟΛ: 90+1′ Ντιλέι / 87′ Μουνετσί

Κίτρινες: 28′ Σουκέ 40′ Λερόι / 24′ Ντιούφ, 72′ Καζούστ

Μπρεστ – Τρουά 2:1

Η Μπρεστ άνοιξε το σκορ στο 1′ με τον Χονοράτ, με το γκολ να ακυρώνεται δύο λεπτά αργότερα από το VAR. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνίδιου στο πρώτο μέρος, απείλησαν στο 8′ με τον Ονορά με σουτ το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Τρουά. Από εκεί και έπειτα η Μπρεστ απείλησε προς το φινάλε του πρώτου μέρους, κάνοντας κάποια σουτ τα οποία κατέληξαν εκτός εστίας.

Στο δεύτερο μέρος, πρώτη απείλησε η Μπρεστ και άνοιξε και το σκορ της αναμέτρησης. Πιο συγκεκριμένα στο 53′ κέρδισε πέναλτι ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, από το σημείο του πέναλτι σκόραρε ο Ρομέν Ντελ Καστιγιό να γράφει το 1:0, στο 55′. Πέντε λεπτά αργότερα, η Τρουά έφερε το παιχνίδια στα ίσα, με τον Μπρένταν Χαρντονέ άθελά του να στέλνει τη μπάλα στην εστία του και να διαμορφώνει το 1:1 στο 60′. Στο 73′ η Μπρεστ κέρδισε πέναλτι το οποίο εξετάστηκε για τέσσερα λεπτά και τελικά υποδείχθηκε με τον Μουνιέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2:1 στο 77′. Στο 81′ αποβλήθηκε με κατευθείαν κόκκινη κάρτα ο Μπαλντέ λόγω σκληρού μαρκαρίσματος. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στην αναμέτρηση.

ΓΚΟΛ: 55′ Ρομέν Ντελ Καστίγιο, 77′ Μουνιέ / 60′ Χαρντονέ

Κίτρινες: 34′ Κουναμέ, 36′ Λόπες, 86′ Καρντονέ, 89′ Μπιζότ / 81′ Χέρελ

Κόκκινη: 80′ Μπαλντέ