Νίκη-ανάσα για τη Σαμπντόρια

Oι “μπλουτσερκιάτι” πραγματοποίησαν μεγάλο διπλό στην έδρα της Σασουόλο, επικρατώντας 2:1, ξεκινώντας θετικά τη χρονιά και την προσπάθειά τους να παραμείνουν στην κατηγορία.

Η Σαμπντόρια εμφανίστηκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και το τρίποντο που θα της έδινε ανάσα και ψυχολογία για τη συνέχεια. Κέρδισε 2:1 τη Σασουόλο και ανέβηκε στη 18η θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας:

Η Σασουόλο μπήκε “αφηνιασμένη” στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε με το… καλημέρα με τον Πιναμόντι που δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ και στα επόμενα λεπτά, πίεζε ασφυκτικά τη Σαμπντόρια. Οι “φιλοξενούμενοι” όμως, στο 25ο λεπτό, κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι, πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και πήδηξε στον αέρα πραγματοποιώντας εξαιρετικό ψαλιδάκι, μην επιτρέποντας στον Κονσίλι να αντιδράσει. Μετά το τέρμα που πέτυχε, η Σαμπντόρια, πήρε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Τομάσο Ογκέλο, σούταρε από μακριά και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, γράφοντας το 2:0. Οι “φιλοξενούμενοι” συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν προσπάθειες για γκολ. Ο Γκαμπιαντίνι, βρέθηκε ελεύθερος στην άκρη της περιοχής και σούταρε, όμως ο Κονσιλί απέκρουσε.

H Σασουόλο μπήκε αποφασισμένη να μειώσει το εισβάρος της σκορ στο δεύτερο μέρος. Ο Τραορέ σούταρε στο κέντρο της εστίας με τον Οντέρο να κόβει την επίθεση. Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πιέσουν και να δημιουργήσουν προυποθέσεις γκολ. Στο 64ο λεπτό, η Σασουόλο κέρδισε πέναλτι, μετά από αντικανονικό τάκλιν του Νούιτνικ. Ο Μπεράρντι ανέλαβε την εκτέλεσή του, ευστοχόντας και βάζοντας ξανά την ομάδα του στο.. παιχνίδι. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, που αμέσως ανέβασαν ρυθμό και απείλησαν, με σουτ του Λοριέντε που απέκρουσε όμορφα ο Οντέρο. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, με τη Σασουόλο να θέλει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Η Σαμπντόρια όμως άντεξε, κράτησε το 2:1 και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο του 2023.

Γκολ: 64′ Μπεράρντι / 25′ Γκαμπιαντίνι, 28′ Ογκέλο
Κίτρινες: 58′ Μπεράρντι, 86′ Ροτζέριο / 37′ Βιειρά, 59′ Αμιόνε

Σασουόλο: Κονσίλι, Τολιάν, Ρούαν, Φεράρι, Ροζέριο, Φρατέζι (81′ Άλβαρες), Ενρίκε, Θορστβέντ (46′ Τραορέ), Μπεράρντι (87′ Σέιντε), Πιναμόντι (81′ Ντεφρέλ), Λοριέντ
Σαμπντόρια: Αουντέρο, Μπερεσίνσκι, Νούιτινκ, Αμιόνε (72′ Μούρου), Λερί, Βιέιρα, Βέρε (87′ Μουρίγιο), Ρινκόν, Αουτζέλο, Γκαμπιαντίνι, Λάμερς (72′ Μοντεβάγκο)