Νίκη… ανάσα για τη Σαλερνιτάνα

Η ομάδα του Ντάβιντε Νίκολα επικράτησε με 2:1 στην έδρα της Λέτσε, στο ντέρμπι… παραμονής της 20ης αγωνιστικής της Serie A, προσπερνώντας τη σημερινή της αντίπαλο στη βαθμολογία.

Μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μπουλαγέ Ντιά να σκοράρει με μακρινό σουτ. Στο 20′, ο Βιλένα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κοντινό πλασέ, έπειτα από ασίστ του Ντιά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα σε 2:1, με τον Στρεφέτσα να πλασάρει εύστοχα τον Γκιγιέρμο Οτσόα. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους, η Λέτσε είχε μερικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει, όμως ο Μεξικανός γκολκίπερ δεν το επέτρεψε.

Η Σαλερνιτάνα μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τους Πιάτεκ και Καντρέβα να χάνουν από μία σημαντική ευκαιρία, στο 49′ και στο 55′ αντίστοιχα. Στο 64ο λεπτό ο Βιλένα νικήθηκε από τον Φαλκόνε, ενώ η Λέτσε δεν μπορούσε να δημιουργήσει καμία αξιοσημείωτη φάση για να ισοφαρίσει. Το 2:1 έμεινε από το 23ο λεπτό και η Σαλερνιτάνα πανηγύρισε μία σημαντική νίκη.//