Νίκη-ανάσα για τη Χέρτα

Τρίποντο… χρυσάφι για τους πρωτευουσιάνους, που νίκησαν με 2-1 τη Σάλκε στο Βερολίνο, ανέβηκαν βαθμολογικά και παράλληλα βύθισαν τους “βασιλικούς μπλε” στον πάτο του γερμανικού πρωταθλήματος.

Για την 11η αγωνιστική της Bundesliga, η Χέρτα πέτυχε μία σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Σάλκε στο Βερολίνο. Οι πρωτευουσιάνοι… ανέβηκαν βαθμολογικά, ενώ οι “βασιλικοί μπλε” για τέταρτη αγωνιστική έχασαν και βρίσκονται στην τελευταία θέση με έξι βαθμούς.

Η Σάλκε μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό ο Ντρέξλερ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ του πέρασε μόλις άουτ. Οι φιλοξενούμενοι στο 15ο λεπτό πέτυχαν γκολ με τον Μπούλτερ, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Η πρώτη υποψία φάσης για τη Χέρτα ήρθε στο 26′, αλλά το σουτ του Γιόβετιτς έφυγε αρκετά έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σβόλοβ.  Λίγες καλές στιγμές στον αγώνα και για τις δύο ομάδες, πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, ένταση και το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0. Χέρτα και Σάλκε θέλουν τη νίκη για να πάρουν βαθμολογική ανάσα, αλλά καμία δεν έδειξε διάθεση να… ρισκάρει στα πρώτα 45 λεπτά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Χέρτα, με τον Τουσάρτ να σουτάρει στο 49′ και να νικάει τον Σβόλοβ για το 1-0 των Βερολινέζων. Στο 70′ οι γηπεδούχοι παραλίγο να κάνουν δύο τα τέρματά τους, αλλά ο Ρίχτερ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Οι “βασιλικοί μπλε” ισοφάρισαν σε 1-1 στο 85′, με τον Μολέ να νικάει με όμορφο σουτ τον Κρίστενσεν. Σε ένα ματς θρίλερ στα τελευταία λεπτά, οι πρωτευουσιάνοι βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Κανγκά στο 88′. Το παιχνίδι έληξε, οι Βερολινέζοι πήραν βαθμολογική ανάσα και οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Γκολ: 49′ Τουσάρτ, 88′ Κανγκά / 85′ Μολέ

Κίτρινες: 75′ Κανγκά, 81′ Ρογκέλ, 90+1′ Λουκεμπάκιο, 90+3′ Ρίχτερ, 90+6′ Μπότιους / 86′ Πόλτερ

Χέρτα Βερολίνου: Κρίστενσεν, Κένι, Ρογκέλ, Κεμπφ, Πλάτενχαρντ, Λουκεμπάκιο (90+1′ Νταρντάι), Τουσάρτ, Σερντάρ (73′ Σούνγιτς), Εζούκε (46′ Ρίχτερ), Κανγκά (90+6′ Σέλκε), Γιόβετιτς (90+1′ Μπότιους)

Σάλκε: Σβόλοβ, Μπρούνερ, Γιοσίντα, Ματριτσιάνι, Ουβεζάν, Κράους (59′ Λάτζα), Κραλ, Αϊντίν (73′ Καραμάν), Ντρέξλερ (59′ Μολέ), Μπούλτερ (83′ Πόλτερ), Τεροντέ