Νίκη… ανάσα για τη Χέρτα

Η ομάδα του Βερολίνου εμφανίστηκε ανώτερη και υπέταξε με το εμφατικό 4:1 την Γκλάντμπαχ, για την 20η αγωνιστική της Bundesliga, παίρνοντας πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η Χέρτα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό με γκολ του Ελβέντι, ωστόσο έβαλε μπροστά τις… μηχανές και πραγματοποίησε ολική και εμφατική ανατροπή. Αρχικά, η ομάδα του Σάντρο Σβάρτς ισοφάρισε στο 30′ με τον Νγκανκάμ και στο 52′ ανέτρεψε το σκορ, παίρνοντας προβάδισμα με τον Νταρντάι. Εν συνεχεία, όλα ήταν ανοιχτά στο σκορ, ωστόσο στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Χέρτα “σφράγισε” τη νίκη, σκοράροντας στο 90+1 με τον Σέρχαντ και στο 90+6′ με πέναλτι του Λουκεμπάκιο.

Πλέον, η ομάδα του Βερολίνου έφτασε τους 17 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 16η θέση της βαθμολογίας, όπου αποφεύγει τον άμεσο υποβιβασμό στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Η Χέρτα απέχει δύο βαθμούς για να βγει εντελώς από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Γκλάντμπαχ είναι στην 10η θέση με 26 βαθμούς.

Χέρτα Βερολίνου: Εκτός έδρας με τη Ντόρτμουντ (19/2)
Γκλάντμπαχ: Εντός έδρας με την Μπάγερν Μονάχου (18/2)