Νίκη-ανάσα για τα “ζαχαρωτά”

Η Έβερτον κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Γουέστ Χαμ για την όγδοη αγωνιστική της Premier League και κατάφερε να “ξεκολλήσει” από τις τελευταίες θέσεις.

Η Έβερτον υποδέχθηκε την Γουέστ Χαμ στο “Γκούντισον Παρκ” για την όγδοη αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Τα “ζαχαρωτά” κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο και έτσι έφτασαν του επτά βαθμούς, δίνοντας… τη θέση τους στη ζώνη του υποβιβασμού στα “σφυριά”, το οποία έμειναν στους τέσσερις βαθμούς και την 18η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να… φοβούνται να πάρουν κάποια πρωτοβουλία. Τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα και αρκετές σκληρές μονομαχίες. Τα “ζαχαρωτά” ήταν ελαφρώς καλύτερα, έχοντας περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους. Οι δύο ομάδες επέλεξαν να διαφυλάξουν τις εστίες τους και επικεντρώθηκαν στην ανασταλτική του λειτουργία. Έτσι, Έβερτον και Γουέστ Χαμ, αποχώρησαν για την ανάπαυλα του πρώτου 45λεπτου, χωρίς να προσφέρουν ιδιαίτερες… συγκινήσεις. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου… στο μηδέν.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με… δαιμονιώδη ρυθμό. Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ιβόμπι πέρασε την πάσα στον Μοπέι και αυτός με πολύ ωραία κίνηση, γύρισε με “φάτσα” στην εστία, σκοράροντας για το 1-0 με δυνατό σουτ. Η μπάλα συνέχισε να πηγαίνει πάνω-κάτω με την Γουέστ Χαμ να ψάχνει την απάντηση στο γκολ της Έβερτον, ενώ τα “ζαχαρωτά” έδειχναν πολύ επικίνδυνα μπροστά. Στο 64′ ο Γκρέι με φανταστική ατομική ενέργεια πέρασε τον Τσουφάλ σαν να μην… υπάρχει και με μία σέντρα σουτ, λίγο… έλειψε να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του. Τα “σφυριά” ανέβασαν την πίεση τους και 10 λεπτά αργότερα, έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία με τον Μπενραχμά.

Ο Αλγερινός μεσοεπιθετικός πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, σύγκλινε και με ένα “κεραυνό”, σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μπέγκοβιτς, με τη μπάλα να μην του κάνει το… χατίρι. Στο 77′ νέα καλή στιγμή, αλλά για την Έβερτον αυτή τη φορά. Ο Γκρέι πέρασε όποιον βρήκε, η μπάλα κατέληξε στον Ιβόμπι, αλλά το σουτ που επιχείρησε, πέρασε πάνω από την εστία του Φαμπιάνσκι. Στο 84′ τα “σφυριά” είχαν μία καλή στιγμή, όταν ο Κορνέ σούταρε από πλάγια θέση, με τον Φαμπιάνσκι όμως, να δηλώνει “παρών”. Στο 88′ ο Μπενραχμά με γυριστή κεφαλιά βρήκε τον Κορνέ και πάλι, ο οποίος προσπάθησε να περάσει τον Μπέγκοβιτς και τελικά έστειλε τη μπάλα άουτ, σπαταλώντας μία σπουδαία ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα “ίσα”. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν, χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ και έτσι η Έβερτον πήρε ένα σημαντικό τρίποντο, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Έβερτον μετά το 1-0 επί της Γουέστ Χαμ. (@Everton / Twitter)

Γκολ: 53′ Μοπέι

Δοκάρι: 74′ Μπενραχμά

Κίτρινες: 28′ Κόουντι, 62′ Γκόρντον, 90’+4′ Μακ Νιλ / 90’+5′ Σκαμάκα

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Μπέγκοβιτς, Μικολένκο, Ταρκόφσκι, Κόουντι, Πάτερσον, Γκεγιέ, Ονάνα, Ιβόμπι, Γκρέι (Ντουκουρέ 81′), Γκόρντον (Μακ Νιλ 76′), Μοπέι (Ροντόν 89′)

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Κέρερ, Ζουμά, Κρέσγουελ (Έμερσον 90’+3′), Σούτσεκ, Ράις, Πακετά (Μπενραχμά 62′), Φορνάλς (Κορνέ 62′), Μπόουεν, Αντόνιο (Σκαμάκα 70′)