Νίκες για Σκωτία και Ουκρανία-Μοιράζονται την πρώτη θέση

Σκωτία και Ουκρανία ήταν οι κερδισμένοι από τη δεύτερη αγωνιστική του Nations League. Οι δυο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα σε Αρμενία και Ιρλανδία αντίστοιχα, και βρίσκονται στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου του League B.

Σκωτία-Αρμενία

Oι Σκωτσέζοι, ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι, πιέζοντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά τους Αρμένιους. Στο 29ο λεπτό, κατάφεραν να μετουσιώσουν τις καλές τους φάσεις σε γκολ. Μετά το γέμισμα του Άρμστρονγκ, ο Ράλστον με εξαιρετική κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Η Σκωτία συνέχισε να πιέζει, έχοντας ακόμη μια καλή στιγμή στο 36, με σουτ του Κρίστι, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στη συμπλήρωση των 40 λεπτών, ο Μακένα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κόντρα στην Αρμενία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Σκωτία έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-0 καθώς γκολ ξανά του αμυντικού της Νότιγχαμ Φόρεστ, ακυρώθηκε μετά από εξέταση VAR ως οφσάιντ.
Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Η Σκωτία κράτησε το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχε ενώ οι Αρμένιοι δεν κατάφεραν να απιλύσουν.

Ουκρανία-Ιρλανδία

Οι γηπεδούχοι, πέρασαν μπροστά, με το εξαιρετικό γκολ του Κατσαράμπα, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ο ουκρανός βρισκόταν σε αντικανονική θέση στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 48ο λεπτό, οι Ουκρανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιγκάνκοφ, που πέρασε απ’ όλους για να καταλήξει στα δίχτυα. Η Ιρλανδία, συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 79ο λεπτό, ο Ντάφι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Με τους φιλοξενούμενους, να προσπαθούν να ισοφαρίσουν, μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με το 1-0 υπέρ των Ουκρανών να παραμένει μέχρι το τέλος.