Νίκες-ανάσα για Γουλβς, Σαουθάμπτον και Νότιγχαμ

Με τρεις πολύ σημαντικές επικρατήσεις για ομάδες που… παλεύουν να παραμείνουν στην κατηγορία, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα των απογευματινών αγώνων της Premier League.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Λέστερ 2:0

Σε ένα όχι και τόσο θεαματικό πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έμειναν στο… μηδέν. Το δεύτερο μισό ήταν εντελώς διαφορετικό. Μόλις στο 56′ ήρθε το 1:0 για τους γηπεδούχους, χάρη στον Μπρένταν Τζόνσον, μετά και την παρέμβαση του VAR. Ο Άγγλος επιθετικός συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Γκιμπς-Γουάιτ στο 85′ και έκανε το 2:0 με ωραίο τελείωμα.

ΓΚΟΛ: 56′, 85′ Τζόνσον

Γουλβς – Γουέστ Χαμ 1:0

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό του δεύτερου. Χάρη σε ένα εξαιρετικό σουτ, ο Ντάνιελ Ποντένσε νίκησε τον Φαμπιάνσκι για το 1:0. Οι Λονδρέζοι δεν κατάφεραν να σώσουν έστω τον βαθμό, μιας και δεν δημιούργησαν κάποια καλή ευκαιρία έως την εκπνοή.

ΓΚΟΛ: 48′ Ποντένσε

Έβερτον – Σαουθάμπτον 1:2

Στο 39ο λεπτό, μετά από μία εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Γκρέι, ο Ονανά νίκησε τους πάντες στον αέρα και άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1:1 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, χάρη στο πείσμα του Βαρντ-Πράους. Ο Άγγλος μέσος ανέτρεψε πλήρως το σκορ, με μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ στο 78′.//

ΓΚΟΛ: 39′ Ονανά / 46′, 78′ Βαρντ-Πράους