Νέα “γκέλα” για τη Λυών

Η ομάδα του Πέτερ Μποσζ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την Τουλούζ στην έδρα της και αντιμετωπίζει πλέον τον κίνδυνο να βρεθεί εκτός δεκάδας στο τέλος της αγωνιστικής.

Λυών και Τουλούζ μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική στην Ligue 1. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν από τα αποδυτήρια το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό. Η Τουλούζ ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρατάο, ενώ είχε και πολλές σημαντικές στιγμές στο πρώτο μέρος.

Στους 14 βαθμούς πλέον η Λυών και την έβδομη θέση, με τον κίνδυνο να βρεθεί εκτός δεκάδας την Κυριακή το βράδυ να είναι ορατό, ενώ η Τουλούζ με αυτόν το βαθμό έφτασε τους 12 και ξεμακραίνει και άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε στο παιχνίδι η Λυών. Μόλις στο 2′ οι Τετέ και Λακαζέτ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να βγαίνει τετ-α-τετ απέναντι στον Ντουπέ και να μην αστοχεί. Η Τουλούζ ήταν αυτή που απείλησε στη συνέχεια, με τον Ντετζαεγκέρε να βλέπει τον Λόπες να του βάζει ένα εξαιρετικό στοπ. Στο 16′, νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Αμπουκάλ να είναι ολομόναχος στο σημείο του πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόπες.

Η Λυών είχε τον έλεγχο της κατοχής, όμως αμυντικά έμοιαζε ασταθής, καθώς η Τουλούζ σε κάθε αντεπίθεση έφτανε εύκολα μέχρι την περιοχή της. Ο τερματοφύλακας της Λυών ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και σταμάτησε σε δύο ακόμη περιπτώσεις των Αμπουκάλ στο 26′ και στο 29′, με τον Τουλούζ να πλησιάζει όλο και περισσότερο στην ισοφάριση. Στο 43′, ο Σπίρινγκς σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Λόπες με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τουλούζ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, με τη διαφορά ότι τώρα έβρισκε τελικές προσπάθειες και η Λυών, χωρίς όμως να δημιουργεί κάποιος τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 62′ ο Λακαζέτ βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, όπως και ο Ντεμπελέ ένα λεπτό αργότερα. Στο 67′ η Τουλούζ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αμπουκάλ βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, το σουτ του μπλοκαρίστηκε από τον Γκούστο, όμως ο επερχόμενος Ρατάο νίκησε τον Λόπες για το 1-1.

Άμεσα η Λυών πήρε μέτρα στο γήπεδο και περιόρισε στο δικό τους μισό τους φιλοξενούμενους. Ο Αδελαίδ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασε επιθετικά τους γηπεδούχους, με τον μεσοεπιθετικό της Λυών να έχει δύο δυνατά σουτ εκτός περιοχής που απέκρουσε με δυσκολία ο Ντουπέ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Τουλούζ διατηρούσε σχετικά εύκολα τη Λυών μακριά από την περιοχή της, με τις φωνές των οπαδών των γηπεδούχων στο τέλος να δείχνουν τη δυσαρέσκειά τους για την εμφάνιση της ομάδας τους και την ισοπαλία.

Γκολ: Τετέ 2′ / Ρατάο 67′

Κίτρινες: Τοκό-Εκαμπί 88′, Τσέρκι 90+1′ / Νταλίνγκα 4′, Αμπουκάλ 30′

Λυών (Πίτερ Μποσζ): Λόπες, Ταλιαφίκο, Λουκεμπά, Γκούστο, Μέντες, Λεπενάντ, Τολισό (68′ Κακερέ), Τοκό-Εκαμπί, Τετέ, Λακαζέτ, Ντεμπελέ (68′ Αδελαίδ).

Τουλούζ (Φιλίπ Μοντανιέ): Ντουπέ, Κέμπεν, Ρουόλτ, Νικολάισεν, Σίλα, Σπίρινγκς, Φαν Ντεν Μπούμεν (84′ Ντιαρά), Ντετζαεγκέρε (77′ Γκενρέ), Τσαϊμπί, Νταλίνγκα, Αμπουκάλ.