Αποχαιρέτησε την Αυστρία με ήττα

Για τέταρτο συνεχόμενο ματς μακριά από τη νίκη έμειναν οι “ερυθρόλευκοι”, οι οποίοι έχασαν με σκορ 3-1 από την Σάλτσμπουργκ στον τελευταίο τους αγώνα για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ηττήθηκε για τρίτη φορά σε έξι φιλικές αναμετρήσεις. Η εικόνα δεν ήταν ικανοποιητική, ενώ απομένουν έντεκα ημέρες για την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην Αυστρία και πλέον επιστρέφουν στη βάση τους.

Το παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες, με τον Καπάλντο να απειλεί μόλις στο 6ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Βαλτσίκ δεν ανησύχησε. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 14′, ο Αγκιμπού Καμαρά πίεσε τον αμυντικό της Σάλτσμπουγκ, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε μέσα από την περιοχή και έκανε το 1-0 για τους “ερυθρόλευκους”. Οι Αυστριακοί αύξησαν την πίεσή τους και στο 22ο λεπτό, ο Σέσκο κέρδισε την “εναέρια” μονομαχία με τον Σισέ, έπειτα από μπαλιά του Μπερνάρδο και στη συνέχεια της φάσης, ο Σίμιτς σούταρε από τα αριστερά και ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 1-1. Μετά τη συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας παιχνιδιού, οι δυο ομάδες δεν είχαν πολλές φάσεις, ωστόσο λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, στο 42′, ο Σίμιτς ταλαιπώρησε την άμυνα των Πειραιωτών και ο Καμερί έβαλε μπροστά στο σκορ τους τυπικά γηπεδούχους με σουτ έξω από την περιοχή.

Η Σάλτσμπουργκ άρχισε με παρόμοιο τρόπο και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που απείλησαν με τεράστια ευκαιρία στο 54′. Συγκεκριμένα, ο Ραντζέλοβιτς έκανε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά, ο Μασούρας βρέθηκε σε κενή εστία, ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε σημαντικά, με την Σάλτσμπουργκ να απειλεί στο 75′ χάρη σε σουτ του Φερνάντο αλλά τον Βατσλίκ να φωνάζει “παρόν”. Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε, όμως, εν τέλει σκόραρε για το 3-1. Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ήταν στο 88′ με σουτ του Όκαφορ από την περιοχή, το οποίο κατέληξε άουτ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Άβιλα, Σωκράτης (62′ Μαντί Καμαρά), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κανέ, Αγκιμπού Καμαρά (79′ Καρβάλιο), Μασούρας (62′ Ζινκερνάγκελ), Ραντζέλοβιτς (79′ Χασάν) και Αραμπί (67′ Αμπουμπακάρ Καμαρά).

Σάλτσμπουργκ (Ματίας Γιάισλε): Κεν, Μπρεμτ, Καπάλδο, Καμέρι, Ντιαμπού, Ούλμερ, Σολέτ, Σίμιτς, Ντιαρά, Σέσκο, Μπερνάρντο.