Πρεμιέρα με νίκη για την Πολωνία

Με το μυαλό στον τελικό για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο, η Ουαλία ηττήθηκε με 2-1 από την παρέα του Λεβαντόφσκι.

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 51ο λεπτό, η Πολωνία κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι «τούμπα» και να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα του Nations League για τον τέταρτο όμιλο της League A.

Πιο δραστήριοι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι. Στο 21ο λεπτό ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος βγαίνει απέναντι στον Γουόρντ από πλεονεκτική θέση με τον πορτιέρο των Ουαλών να μπλοκάρει. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, στο 0-0, με την Πολωνία, να είναι πιο απειλητική.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους Ουαλούς. Στο 52ο λεπτό, κατάφεραν να προηγηθούν με δυνατό διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής του Τζόνι Γουίλιαμς ο οποίος «νίκησε» τον Γκραμπάρα, σκοράροντας για δεύτερη φορά στη διεθνή καριέρα του. Οι Πολωνοί επέστρεψαν στο παιχνίδι, και 20 λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Καμίνσκι μπήκε αλλαγή στο 60′ και με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Γουόρντ, για να κάνει το 1-1 στη δεύτερη συμμετοχή του με την εθνική. Στο 81ο λεπτό, η Πολωνία έκανε την ανατροπή και γύρισε το παιχνίδι «τούμπα». Μετά από σουτ του Λεβαντόβσκι που κόντραρε στα σώματα ο Σβιντέρσκι σκόραρε για τους γηπεδούχους από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Γκράμπαρα, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Πούχαζ(73’Ζαλέφσκι), Κλιχ (61’ Ζιρκόφσκι), Κριχόβιακ(81’ Γροσίσκι), Γκοράλσκι (61’ Καμίνσκι), Ζιελίνσκι, Λεβαντόβσκι, Μπούκσα( 73’ Σφιντέρσκι),

ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ(46’ Χένεσι), Γκούντερ, Μέφαμ, Νόρινγκτον-Ντέιβις, Λέβιτ, Μόρελ, Σμιθ, Μπερνς( 62’ Γουίλιαμς), Γουίλιαμς(77’ Τόμας), Μουρ(Χάρις 46’), Τζέιμς(46’ Ματόντο)