Ο Χοσελού… λύτρωσε την Ισπανία και την έστειλε στον τελικό!

Η “φούριας ρόχα” με γκολ στο 89ο λεπτό… λύγισε την Ιταλία, επικρατώντας με 2:1 και έτσι πήρε το “εισιτήριο” για τον τελικό του τρίτου Nations League.

Με γκολ του Εσπανιόλ Χοσελού στο 89’, η Ισπανία επικράτησε με 2:1 στο Έσχεντε της Ιταλίας και προκρίθηκε για τον τελικό της Κυριακής (18/06, 21:45), όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία για την κατάκτηση του τρίτου Nations League. Αυτή θα είναι και η δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της “ρόχα” στον τελικό μετά από την περσινή ήττα με 2:1 από τη Γαλλία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ξεκίνημα των δυο ομάδων ήταν εντυπωσιακό. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πίνο μετά από φοβερό πρέσινγκ των Ισπανών, έκλειψε την μπάλα από τον Μπονούτσι και πλάσαρε για το 1:0 της “ρόχα”. Η αντίδραση της Ιταλίας ήταν άμεση. Η “σκουάντρα ατζούρα” έφερε το ματς στα ίσα μόλις στο 11ο λεπτό μετά από τη σέντρα του Μπαρέλα προς τον Τζανιόλο, ο οποίος κέρδισε πέναλτι μετά το χέρι του Λε Νορμάν. Ο Ιμόμπιλε δεν αστόχησε και έκανε το 1:1. Οι Ιταλοί σκόραραν για δεύτερη φορά με τον Φρατέζι, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR.

Στο δεύτερο μέρος, οι ευκαιρίες ήταν… μοιρασμένες, με τους Ισπανούς να “αγγίζουν” ξανά το γκολ στο 65′ με προσπάθεια του Μοράτα. Στο 89ο λεπτό και μετά από αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, ο Χοσελού, ο οποίος είχε περάσει στο 84′ ως αλλαγή, έκανε το 2:1 με ωραίο τελείωμα και χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του, η οποία στον τελικό της Κυριακής (18/6) με την Κροατία στο Ρότερνταμ θα διεκδικήσει έναν ακόμη τίτλο.

ΓΚΟΛ: 11′ Πίνο, 89 Χοσελού /

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Νάβας, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Άλμπα, Ρόδρι, Μερίνο (74’ Φαμπιάν Ρουίθ), Ροντρίγκο (46’ Ασένσιο), Γκάβι (68’ Κανάλες), Πίνο (75’ Φάτι), Μοράτα (84’ Χοσελού).

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Τολόι, Μπονούτσι (46’ Νταρμιάν), Ατσέρμπι, Ντι Λορέντζο, Φρατέζι (76’ Βεράτι), Ζορζίνιο (61’ Κριστάντε), Μπαρέλα, Σπινατσόλα (46’ Ντι Μάρκο), Ιμόμπιλε (60’ Κιέζα), Τζανιόλο.//Γ.