Με την αύρα του Κριστιάνο η Πορτογαλία πήρε τον βαθμό

Ο Αλβάρο Μοράτα βρήκε δίχτυα στο 25’ αλλά η είσοδος του Κριστιάνο έφερε «πνοή» στη Πορτογαλία που πήρε τον βαθμό στη Σεβίλλη απέναντι στην Ισπανία (1-1) στο ντέρμπι του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας του Nations League.

Καλύτερη η Ισπανία στα πρώτα 45’ κυκλοφορούσε πιο εύκολα την μπάλα ενώ εκτός από το τέρμα του Μοράτα (25’) που προηγήθηκε, είχε και τις περισσότερες ευκαιρίες. Η Πορτογαλία προσπαθούσε να κλέψει τη μπάλα με πίεση πολύ ψηλά αλλά είχε λίγες καλές στιγμές προς την εστία του Σιμόν.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ισπανία στο 3’ στο σουτ του Γκάβι η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στο 18’ η Πορτογαλία βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν ο Γκερέιρο με ντρίμπλες μπήκε στη περιοχή έδωσε στον Λεάο που από πολύ καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ. Οι φούρια ρόχας με υποδειγματική αντεπίθεση στο 25’ άνοιξαν το σκορ όταν ο Γκάβι διέσχισε το γήπεδο πέρασε στον Σαράμπια και αυτός έδωσε με την μία στον Μοράτα που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Ισπανούς στο 29’ με τον Σολέρ να σουτάρει από την περιοχή αλλά να στέλνει τη μπάλα έξω. Στο 34’ ο Αντρέ Σίλβα βρέθηκε στη περιοχή έκανε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ. Στο 41’ νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με το απευθείας φάουλ του Σαράμπια που έφυγε έξω στη τελευταία φάση των πρώτων 45 λεπτών.

Η Πορτογαλία ξεκίνησε πιο καλά στο δεύτερο μέρος αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Φερνάντο Σάντος σήκωσε από τον πάγκο για αλλαγή τον Κριστιάνο Ρονάλντο (58’). Οι γηπεδούχοι μετά το 65’ άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο στο 82’ ο Όρτα αποδείχτηκε «χρυσή» αλλαγή για τον Φερνάντο Σάντος καθώς έφερε το ματς στα ίσα.

Τεράστια ευκαιρία έχασε η Πορτογαλία στο 58’ με τον Λεάο να μπαίνει στη περιοχή να σουτάρει αλλά ο Σιμόν με το σώμα του έδιωξε σε κόρνερ. Πρώτη καλή στιγμή και για την Ισπανία στο 64’ με τον Μοράτα να σουτάρει έξω από τη περιοχή χωρίς να βρίσκει στόχο. Σε αντεπίθεση των Ισπανών στο 74’ ο Σαράμπια έκανε κούρσα και σούταρε από πλάγια θέση στέλνοντας τη μπάλα έξω. Στην δεύτερη «επίσκεψη» της Πορτογαλίας στα καρέ των Ισπανών, ο Κανσέλο έκανε το γύρισμα ό Όρτα πετάχτηκε στη καρδιά της άμυνας και με πλασέ ισοφάρισε 1-1. Πολύ μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι στο 87’ με τον Τζόρντι Άλμπα να αστοχεί εξ επαφής με κεφαλιά τον Κόστα εξουδετερωμένο! Το σκορ δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά με τους Ίβηρες να παίρνουν από ένα βαθμό μετά το (1-1) στο ντέρμπι της πρεμιέρας του 2ου ομίλου στην Α’ κατηγορία του Nations League. Λίγα πράγματα αγωνιστικά από τον Κριστιάνο Ρονάλντο πολλά όμως ψυχολογικά, καθώς έδωσε ώθηση στους συμπαίχτες του από την ώρα που σηκώθηκε από τον πάγκο να περάσει αλλαγή και στο μισάωρο που έπαιξε.

ΓΚΟΛ: 25’ Μοράτα / 82’ Ρικάρντο Όρτα

Διαιτητής: Όλιβερ (Αγγλία)

Κίτρινες: 36’ Σαράμπια, 72’ Γιορέντε, 92’ Μπουσκέτς / 38’ Μουτίνιο, 39’ Μπερνάρντο Σίλβα, 83’ Νούνες, 89’ Γκερέρο, 93’ Πέπε

Ισπανία: (Λουίς Ενρίκε) Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γιορέντε, Πάου Τόρες, Άλμπα, Σολέρ (62’ Κόκε), Μπουσκέτς, Γκάβι (81’ Μάρκος Γιορέντε), Φεράν Τόρες (63’ Όλμο), Μοράτα (70’ ντε Τόμας), Σαράμπια

Πορτογαλία: (Φερνάντο Σάντος) Κόστα, Κανσέλο, Πέπε, Περέιρα, Γκερέιρο, Φερνάντες (81’ Ματέους Νούνες), Μουτίνιο (46’ Νέβες), Οτάβιο (62’ Κριστιάνο Ρονάλντο), Λεάο (72’ Όρτα), Αντρέ Σίλβα (62’ Γκέντες), Μπερνάρντο Σίλβα

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τσεχία επικράτησε της Ελβετίας με 2-1 και βρίσκεται στην κορυφή. Με τους Βάτσλικ και Μπράμπετς στην αρχική ενδεκάδα, οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορο γκολ με τον Κούστα (11’), όμως ο Όκαφορ ισοφάρισε ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (44’, 1-1).

Ωστόσο, ένα αυτογκόλ του Τζιμπρίλ Σο έκρινε την αναμέτρηση (58’, 2-1), με τον Βάτσλικ να κρατάει την νίκη για την Τσεχία με δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε ελβετικές προσπάθειες από Βίντμερ (67’) και Εμπολό (69’). Ο Στίβεν Τσούμπερ μπήκε αλλαγή στο 68ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει την μοίρα της ομάδας του.