Nations League: Νορβηγία και Σουηδία νίκησαν Σερβία και Σλοβενία αντίστοιχα. Τρίποντο για την Τσεχία κόντρα στην Ελβετία

Εκτός έδρας νίκες για τους Σκανδιναβούς απέναντι σε… Ζίβκοβιτς και Κούρτιτς αντίστοιχα, νίκη Βατσλίκ-Μράμπετς κόντρα σε Τσούμπερ.

LEAGUE Β

2ος όμιλος

Παιχνιδάρα στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου, αλλά χωρίς νικητή ανάμεσα σε Ισραήλ και Ισλανδία (2-2). Στον όμιλο των τριών ομάδων, λόγω του αποκλεισμού της Ρωσίας, οι δύο χώρες έμειναν ισόπαλες σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, που άρχισε με χαμόγελα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν προβάδισμα στο 25′ με τον Άμπαντα. Ωστόσο, οι Ισλανδοί έδειξαν μέταλλο, θυμίζοντας κάτι από την ομάδα που εξέπληξε την Ευρώπη στα μέσα της περασμένης δεκαετίας. Χέλγκασον στο 42′ και Σίγκουρντσον στο 53′ σφράγισαν την ανατροπή, αλλά αυτή δεν έφτανε για να φύγουν νικητές στην πρεμιέρα. Στο 84′ το Ισραήλ ισοφάρισε με τον Βάισμαν και στις καθυστερήσεις μάλιστα, είχε δοκάρι, αγγίζοντας την μια «τρελή» ανατροπή-στην ανατροπή στο φινάλε του αγώνα.

4ος όμιλος

Υπόθεση Σκανδιναβών η πρεμιέρα στον τέταρτο όμιλο. Νορβηγία και Σουηδία μπήκαν με το… δεξί στο Nations League και το έκαναν με διπλό μέσα στη Σερβία και τη Σλοβενία αντίστοιχα, θέτοντας έτσι από νωρίς υποψηφιότητα για την πρώτη θέση του ομίλου. Ο Χάαλαντ και η παρέα του λύγισαν την αντίσταση της ομάδας του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, (ο παίκτης του ΠΑΟΚ πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 69′), με τον σούπερ σταρ της Μάντσεστερ Σίτι, πλέον, να κρίνει την αναμέτρηση χάρη σε γκολ του στο 26′, φτάνοντας τα εννέα στα τελευταία έξι παιχνίδια με το εθνόσημο στο στήθος. Την ίδια ώρα η Σουηδία είχε ελαφρώς ευκολότερο έργο απέναντι στη Σλοβενία, του άλλου εκπροσώπου του Δικεφάλου του Βορρά, Γιάσμιν Κούρτιτς (βασικός), επικρατώντας με 2-0. Ο Φόρσμπεργκ έκανε την αρχή νικώντας τον Όμπλακ από τα έντεκα βήματα στο 39′ και ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι σφράγισε το τρίποντο στο 88′.

LEAGUE C

4ος όμιλος

Φανταστικό ξεκίνημα για τη Γεωργία στο Nations League. Οι Γεωργιανοί έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κβαρατσκέλια, επικράτησαν 4-0 του Γιβραλτάρ και μπήκαν με το δεξί στον 4ο όμιλο της League C. Ο Κβαρατσκέλια άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, με τον Κασία να πετυχαίνει το 2-0 στο 33′. Ο Μικαουτάτζε στο 83′ πέτυχε το 3-0 κι ένας λεπτό αργότερα ο Καζαϊσβίλι διαμόρφωσε το 3-0.

Για τον ίδιο όμιλο, η Βουλγαρία με τη Βόρεια Μακεδονία έμειναν στο 1-1 στη δική τους πρεμιέρα. Ο Ντεσπόντοφ στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Ριστόφσκι στο 50’ έκανε το 1-1, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος.

LEAGUE D

2ος όμιλος

Ιδανικό ξεκίνημα για την Εσθονία, η οποία νίκησε 2-0 το Σαν Μαρίνο. Ο Κιρς στο 24ο λεπτό πέτυχε το 1-0, με τον Ταμ στο 32’ να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά δεν πέτυχαν άλλο τέρμα.