Μυθική απόδραση από τη Σκωτία

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Αμπερντίν στο “Pittodrie Stadium”, ωστόσο έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και απέδρασε με το 3-2 που του χάρισε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στον όμιλό του στο Europa Conference League.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε από πολύ νωρίς τις διαθέσεις του, μιας και μόλις στο 12′ άγγιξε το γκολ. Ο Κωνσταντέλιας έκανε μία τρομερή ατομική ενέργεια και πλάσαρε εξαιρετικά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο τρόπος που είχαν στηθεί οι αντίπαλοί τους, τους ανάγκαζαν να παίζουν με μεγάλη υπομονή. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το ότι δεν κατάφεραν να βρουν γκολ πριν πάνε στα αποδυτήρια.

Στο 50ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν. Ο ΜακΚένζι σέντραρε από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από την “ασπρόμαυρη” άμυνα και έφτασε στον αμαρκάριστο Μιόφσκι που άνοιξε το σκορ. Η Αμπερντίν πλέον είχε το μομέντουμ με το μέρος και μετά από οκτώ λεπτά σκόραρε ξανά. Η άμυνα του ΠΑΟΚ υπέπεσε σε τραγικό λάθος, ο Πολβάρα βρέθηκε… ανενόχλητος απέναντι από την εστία και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν, μετά τις αλλαγές του Λουτσέσκου και μείωσαν αρχικά στο 73′ με τον Ντεσπόντοφ, από πάσα σε ατομική ενέργεια του Κωνσταντέλια. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Βιεϊρίνια σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 90’+4′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για να ολοκληρώσει μία τρομερή ανατροπή.

ΓΚΟΛ: 50′ Μιόφσκι, 58′ Πολβάρα – 73′ Ντεσπόντοφ, 84′ Βιεϊρίνια, 90’+4′ Σβαμπ (πεν.)

Κίτρινες: – 38′ Σβαμπ, 90’+2′ Εκόνγκ