Μπιλμπάο σε… πορεία Ευρώπης

Η Αθλέτικ έκανε την ανατροπή κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο, κέρδισε 3-2 για την έκτη αγωνιστική και βρίσκεται στην τρίτη θέση της Λα Λίγκα πίσω από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ.

H Αθλέτικ Μπιλμπάο συνεχίζει ασταμάτητη. Έκανε την ανατροπή κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο, επικράτησε 3-2 και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία άνοιξε το σκορ από πολύ νωρίς, μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τρέχο ο οποίος σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Μπιλμπάο, απάντησε αμέσως ισοφαρίζοντας, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από εξέταση του VAR. Στο 14′ όμως, οι “γηπεδούχοι” έκαναν τη… δουλειά τους και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. O Ινάκι Γουίλιαμς, ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την ατομική του ενέργεια, σούταρε μέσα απ’ την περιοχή κάνοντας το 1-1.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο, έκανε την ανατροπή λίγα λεπτά αργότερα με τον Σάνσετ ο οποίος τον Ντιμιτριέβσκι με σουτ ακριβείας, γυρίζοντας το παιχνίδι “τούμπα”, κάνοντας το 2-1. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι “γηπεδούχοι” σκόραραν και τρίτο γκολ. Αυτή τη φορά ο Νίκολας Γουίλιαμς, με εξαιρετικό σουτ, σκόραρε για το 3-1 και διευρύνοντας κι άλλο το προβάδισμα της ομάδας του.

Η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους ανήκε στη Μπιλμπάο. Ο Ινάκι Γουίλιαμς σούταρε όμως ο Ντιμιτριέβσκι είπε “όχι” μπλοκάροντας. Η Ράγιο απάντησε στο 64ο λεπτό, με τον Παλαζόν να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, με το VAR να εξετάζει ενδελεχώς τη φάση και να ακυρώνει το τέρμα.

Στο 80ο λεπτό, η Ράγιο βρίσκει το δεύτερο τέρμα που αναζητούσε, μειώνοντας σε 3-2.  Ο Φαλκάο, με τρομερό απευθείας σουτ, δεν άφησε περιθώρια στον Σιμόν να αντιδράσει. Στα τελευταία λεπτά οι “φιλοξενούμενοι” προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν το ει βάρος τους σκορ.

Γκολ: 14′ Ι. Γουίλιαμς, 28′ Σάνσετ, 33′ Ν. Γουίλιαμς / 5′ Τρέχο

Κίτρινες: 45′ Γκαρσία / 21′ Βαλεντίν, 67′ Σις

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Όσκαρ ντε Μάρκος, Άλβαρεθ, Μαρτίνεθ, Λέκουε, Γκαρθία, Σανθέτ (65′ Ερέρα), Γουίλιαμς Ι. (90′ Γκαρσία), Μουνιαΐν (79′ Μορσίλο), Μπερενγκέρ (90′ Παρέδες), Γουίλιαμς Ν. (80′ Θαράγκα)

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέβσκι, Μπάλιου, Λεζέν (79′ Μούμιν), Κατένα, Γκαρθία, Παλαθόν, Κομεσάνια (69′ Λόπεζ), Βαλεντίν (46′ Βαλεντίν), Γκαρθία, Καμέλο (79′ Φαλκάο), Τρέχο (90′ Μπέμπε)