Μπαλάρα, πλουραλισμό και μία… “ανάσα” από την κορυφή η ΑΕΚ

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε με 4:0 του ΝΠΣ Βόλου στο γεμάτο, από φιλάθλους της, Πανθεσσαλικό στάδιο, έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, τον Αραούχο να δίνει δύο ασίστ και βρίσκεται πλέον, με παιχνίδι περισσότερο, στο -3 από τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα και με καλό ποδόσφαιρο το ΝΠΣ Βόλο με 4:0 και μείωσε τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στο -3, έστω και με παιχνίδι περισσότερο. Η “Ένωση” ήταν καταιγιστική από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και όταν μπήκε το πρώτο γκολ από τον Μήτογλου στο 25′, που δεν το πανηγυρίσε σεβόμενος το πέρασμά του από το Βόλο, μετά δεν… μπορούσε να σταματήσει να σκοράρει.

Ο Πινέδα με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2:0, με τον Φαν Βέερτ να σκοράρει για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι και να στέλνει την ΑΕΚ στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών τερμάτων. Ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε ξανά και έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα, φιγουράροντας πλέον στην κορυφή με τον Καρέλη, για να κάνει τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του και να σφραγίσει με τον καλύτερο τρόπο το τελευταίο παιχνίδι για το 2022.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ απείλησε μόλις στο 3′, με τον Γκαρσία να εκτελεί φάουλ λίγα μετρά εκτός περιοχής και τον Κλέιμαν να διώχνει με υπερένταση. Η “Ένωση” συνέχισε να είναι πιεστική και στο 11′ ο Φαν Βέερτ γύρισε προς τον Πινέδα, με το σουτ του Μεξικανού να κοντράρει στα σώματα εντός περιοχής. Τέσσερα λεπτά αργότερα ξανά ο Πινέδα απείλησε, με την κεφαλιά να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ, από το οποίο η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα. Ο Πινέδα εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκαρσία βρήκε εξαιρετικά τον Αραούχο, που με γύρισμα σημάδεψε τον Μήτογλου, με το τελευταίο να σκοράρει από κοντά και να μην πανηγυρίζει το γκολ του.

Στο επόμενο λεπτό ο Αραούχο έχασε τρομερή ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Στο 25′ ο Γκαρσία παραλίγο να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ, αλλά πέρασε λίγο άουτ. Στο 30′ η ομάδα του Αλμέιδα πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Γκαρσία μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, γύρισε στο ύψος της περιοχής και ο Πινέδα με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Κλέιμαν στην κλειστή γωνία για το 2:0. Ασταμάτητη η ΑΕΚ έκανε τρία τα τέρματά της πέντε λεπτά αργότερα. Η πίεση ψηλά του Γιόνσον, οδήγησε στο κλέψιμο του Αραούχο, αυτός πέρασε στον Φαν Βέερτ, που γύρισε εξαιρετικά το κορμί του και εκτέλεσε με το δεξί για το 3:0. Σε μεγάλα κέφια ο Μεξικανός μέσος της ΑΕΚ, απείλησε με ατομική ενέργεια στις καθυστερήσεις, αφού πέρασε δύο αντιπάλους και εκτέλεσε στα σώματα.

Στην επανάληψη η “Ένωση” μπήκε ξανά με διάθεση να απειλήσει την εστία του Κλέιμαν, όμως τα παράλληλα γυρίσματα των Ρότα και Γκαρσία δε βρήκαν συμπαίκτες. Στο 56′ ο Βόλος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε κράτημα του Μουκουντί πάνω στον Οζέγκοβιτς, όμως διαιτητής και VAR έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε ρίξει τους ρυθμούς στο παιχνίδι της, διατηρώντας παράλληλα τον έλεγχο. Στο 66′ ο Αργεντίνος τεχνικός πέρασε τον Άμραμπατ στον αγωνιστικό χώρο και στο επόμενο λεπτό απέφυγε στα αριστερά τον Ουές και με εκπληκτική σέντρα βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Γκαρσία, που σκόραρε ξανά με το κεφάλι, για το 4:0. Ο Αραούχο απείλησε εκ νέου στο 77′, με τον Κλέιμαν να διώχνει με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα σουτ του Τσούμπερ κόντραρε στον Σιέλη για να καταλήξει κόρνερ. Η “Ένωση” διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το φινάλε και έφτασε στις 10 νίκες στα τελευταία 12 παιχνίδια στο πρωτάθλημα, μαζί με δύο ισοπαλίες, ενώ παραμένει αήττητη από την 4η αγωνιστική και την ήττα στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

ΓΚΟΛ: / 16′ Μήτογλου, 30′ Πινέδα, 35′ Φαν Βέερτ, 67′ Γκαρσία
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Άλχο, 35′ Κλέιμαν, 60′ Νοκέρτ /