Μοιράστηκαν βαθμούς και ημίχρονα Βιγιαρεάλ και Σεβίλλη

Η ομάδα του Γιουλέν Λοπετέγκι δραπέτευσε με έναν πολύτιμο βαθμό (1-1) απέναντι στο “κίτρινο υποβρύχιο”, τη στιγμή που ψάχνει να βρει τα αγωνιστικά της πατήματα.

Ισόπαλη με 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Σεβίλλη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και πήραν νωρίς το προβάδισμα με ωραία ομαδική συνεργασία και τελείωμα του Τόρες στο 8′. Η ομάδα του Λοπετέγκι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο μέρος και απειλούσε την εστία του Ρούλι, χωρίς να καταφέρει να σημειώσει δεύτερο τέρμα.

Στην επανάληψη, η Βιγιαρεάλ μπήκε αλλαγμένη στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 51′ ισοφάρισε, δείχνοντας πως δε θα άφηναν την αναμέτρηση να τους φύγει από τα χέρια. Από ένα πέναλτι ζήτησαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη, με τον διαιτητή να μην συμφωνέι. Στους 11 βαθμούς ανέβηκε η Βιγιαρεάλ και την έκτη θέση, ενώ μόλις στους 5 η Σεβίλλη, μετά από έξι αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Σεβίλλη, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό. Εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Τζόρνταν, Ίσκο και Τόρες, με τον τελευταίο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να εκτελεί τον Ρούλι στην αριστερή γωνία για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και απείλησαν ξανά στο 20′, με την προσπάθεια του Ακούνια να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Η Βιγιαρεάλ έκανε την εμφάνισή της επιθετικά στο 27′, δημιουργώντας μεγάλη ευκαιρία. Ο Παρέχο από τη γωνία της περιοχής με ένα δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μπόνο. Από εκεί και μετά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αυτά που κυριαρχούσαν ήταν τα νεύρα και οι κάρτες.

Στην επανάληψη η Βιγιαρεάλ μπήκε πιο αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο. Απείλησε αρχικά με τον Πεντράθα στο 50′ και ένα λεπτό μετά ισοφάρισε το σκορ. Ο Μπαένα έγινε αποδέκτης της σέντρας του Τσουκουέζε, κοντρόλαρε και απείλησε τον Μπόνο, όμως παρά την απόκρουση του τερματοφύλακα της Σεβίλλης ο Ισπανός πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 1-1. Στο 67′ οι παίκτες του Έμερι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, σε χέρι του Νιανζού, όμως ο διαιτητής είπε παίζεται.

Στο 81′ ήταν η σειρά της Σεβίλλης να διαμαρτυρηθεί για πέναλτι, σε μαρκάρισμα πάνω στον Τέγιες. Ο διαιτητής έδωσε αρχικά την παράβαση και στη συνέχεια μέσω του VAR την αναίρεσε σωστά. Στις καθυστερήσεις η Βιγιαρεάλ έχασε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Ντανζούμα αυτή τη φορά να δέχεται τη σέντρα του Μοράλες και να αστοχέι σχεδόν από τη μικρή περιοχή για το τελικό 1-1.

Γκολ: Μπαένα 51′ / Τόρες 8′

Κίτρινες: Μπαένα 41′, / Μπόνο 26′, Ακούνια 38′, Γκούντελι 45′, Καρμόνα 60′, Τέγιες 70′

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Κίκι, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεντράθα (Μοχίκα 82′), Τσουκουέζε (Πίνο 59′), Καπουέ, Παρέχο, Κοκλέν (Ντανζούμα 60′), Λο Σέλσο (Μπαένα 31′), Τζάκσον (Μοράλες 82′).

Σεβίλλη (Γούλιεν Λοπετέγκι): Μπόνο (Ντμίτροβιτς 46′), Ακούνια (Τέγιες 69′), Σάλας, Γκούντελι, Καρμόνα (Σούσο 69′), Φερνάντο (Νιανζού 47′), Τζόρνταν, Τόρες (Πάπου Γκόμεθ 83′), Νάβας, Ίσκο, Μιρ.