Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Κουλούρης και Φαν Φέερτ σκόραραν, ωστόσο ο Βόλος και Ατρόμητος ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, οι δυο ομάδες απείλησαν αρκετά με σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο καμία από τις δυο δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο».

Πρωταγωνιστές ήταν οι «συνήθεις ύποπτοι». Κουλούρης για τον Ατρόμητο και Φαν Φέερτ για το Βόλο, καθώς και οι δυο επιθετικοί σκόραραν, κρατώντας ζωντανή τη «μάχη» στη σχετική λίστα. Ο Έλληνας φορ πήγε στα 14 τέρματα, ενώ ο Ολλανδός στράικερ ανέβηκε στα 15 αντίστοιχα.

Το παιχνίδι άρχισε με τους γηπεδούχους να είναι πιο κινητικοί στο γήπεδο. Το σουτ του Φεράρι στο δεύτερο λεπτό του αγώνα πέρασε άουτ, ενώ λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 9′, ο Γιαννιώτης μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Μπαριέντος.  Η πρώτη απειλητική στιγμή στο πρώτο μέρος ήρθε στο 17ο λεπτό με το σουτ του Μπαρτόλο που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισορροπήσει την κατάσταση του παιχνιδιού και στο 42ο λεπτό ο Κιβρακίδης με γέμισμα βρήκε τον Κουλούρη, ο οποίος κέρδισε την προσωπική μονομαχία με τον Γκιουλέν και πλάσαρε για το 1-0 υπέρ της ομάδας από το Περιστέρι. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Ατρόμητος ήταν πιο απειλητικός στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ωστόσο στο 51′, ο Φαν Φέερτ εκμεταλλεύτηκε το αβίαστο λάθος του Καστεγιάνο και με ωραία προσπάθεια, ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και στο 66′, ο σκόρερ της ομάδας από τη Θεσσαλία έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Γιαννιώτη να σώζει ξανά την εστία των φιλοξενούμενων. Ο Ροσέρο μάλιστα, στο 72ο λεπτό σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για το 2-1.

Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 80′ η κεφαλιά του Σιέλη από το ύψος της μικρής περιοχής σταμάτησε ξανά στον Γιαννιώτη. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα παρά την πίεση της ομάδας των Δυτικών Προαστίων και έτσι οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

ΓΚΟΛ: 52′ Φαν Φέερτ / 42′ Κουλούρης

Κίτρινες: Μπαρτόλο 45+1, / Χαρίσης 59′, Κουλούρης 65′, Καρτάλης 74′

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Σιέλης, Γκιουλέν (70′ Τριανταφύλλου), Άλχο, Φεράρι, Τσοκάνης (62′ Ριένστρα), Μεταξάς (70′ Ροσέρο), Μπαριέντος, Φερνάντες, Μπαρτόλο (83′ Πουρίτα), Φαν Βέερτ.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο (77′ Τζοβάρας), Κιβρακίδης (77′ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Έρλινγκμαρκ, Σάλομον, Χαρίσης, Καρτάλης (77′ Άλιμπεκ), Μουνίθ (83′ Ντένιτς), Κλωναρίδης (27′ Ροτάριου), Κουλούρης.