Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Σε έναν αγώνα με τέσσερα γκολ, μεγάλη ένταση αλλά και θέαμα, Λαμία και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 στην πρώτη αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Μόνη τρίτη στη βαθμολογία – με 21 πόντους – αλλά με… απώλεια η ομάδα του Κώστα Μπράτσου. Οι “κυανοκόκκινοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ δύο φορές, ωστόσο αντέδρασαν αμφότερες. Από την άλλη, το σύνολο του Φέστα μπορεί και να μην είναι ευχαριστημένο με τον ένα βαθμό, ωστόσο ανέβηκε στην 10η θέση έχοντας πλέον εννέα.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 2′ απείλησε ο Σλίβκα με ωραία κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι. Στο 10′, ο Ντε Βινσέντι άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό συρτό σουτ. Στο 34′ ο Μανούσος είχε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως, ήταν απελπιστικά άστοχος σε τετ-α-τετ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πάολο Φερνάντες ισοφάρισε με ένα καταπληκτικό σουτ από τα όρια της περιοχής. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, μιας και μόλις στο 40′ ο Νούνιες έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τη Λαμία με τελείωμα από κοντινή απόσταση.

Ο Βόλος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Στο 56ο λεπτό, ο Μπαριέντος πέτυχε ένα φανταστικό γκολ με σουτ από το όριο της περιοχής. Ο ρυθμός ανέβηκε στη συνέχεια, με αμφότερες τις ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Καμία από τις δύο δεν τα κατάφερε εν τέλει, ενώ δεν υπήρξαν και σπουδαίες ευκαιρίες στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 10′ Ντε Βινσέντι, 40′ Νούνιες / 38′ Φερνάντες, 56′ Μπαριέντος

Κίτρινες: 76′ Μανούσος / 75′ Φερνάντες, 79′ Μεθκίδα
Δοκάρι: 2′ Σλίβκα

Λαμία (Τζάνλουκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Τζανδάρης, Σλίβκα, Τσιλούλης (68′ Γιακουμάκης), Νούνιες (82′ Ασκόβσκι), Ντε Βινσέντι (77′ Μπεχαράνο), Μανούσος (77′ Μποάκι)

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιελης, Ουές (46′ Λούνα), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Νοκέρτ (46′ Μεθκίδα), Φερνάντες (85′ Πίρινεν) Ντέλετιτς (68′ Κούτσιας), Οζέγκοβιτς (86′ Ματίγια)