Μοιρασιά στην Κολωνία

Η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρντ έμεινε στο 0-0 με την Στουτγκάρδη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Bundesliga και παρέμεινε δίχως νίκη μετά την πρώτη αγωνιστική.

Οι δύο ομάδες απέσπασαν από ένα βαθμό στην 4η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος και μάλιστα η Στουτγκάρδη εξακολουθεί να αναζητεί το πρώτο τρίποντο της χρονιάς, καταγράφοντας την τρίτη ισοπαλία σε τέσσερις αναμετρήσεις.

Η Κολωνία υποδέχθηκε στο “Ράιν Ενεργκί” την Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα. Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, οι “τράγοι” είχαν την κατοχή της μπάλας, με τους “Σουηβούς”, όμως, να έχουν τις προϋποθέσεις, προκειμένου να σκοράρουν. Η πιο αξιόλογη ευκαιρία ήρθε για την Στουτγκάρδη στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σίλας μετά από μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και έπιασε ένα ωραίο σουτ, το οποίο σταμάτησε όμως, ο Σβάμπε με εξαιρετική επέμβαση. Έτσι στην ανάπαυλα, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με το “φτωχό” 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε αργός, ωστόσο η Κολωνία διατηρούσε την κατοχή της μπάλας. Στο 48′, η Στουτγκάρδη είχε καλή στιγμή με τον Σίλας να μην μπορεί να κερδίσει τον Σβάμπε μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Μετά από ένα μισάωρο δίχως αξιοσημείωτη τελική, ο Μαυροπάνος άγγιξε το 1-0 για την ομάδα του. Ο Έλληνας στόπερ έχασε καλή ευκαιρία στο 81′ , αλλά ένας εκ των αμυντικών έκοψε την προσπάθειά του. Εν συνεχεία, τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν με τον ίδιο ρυθμό αγωνιστικά, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και απέσπασαν έναν βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: 58′ Κίλιαν, 87′ Λιούμπιτσιτς / 79′ Καραζόρ

Κόκκινη: 56′ Φάιφερ

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρντ): Σβάμπε, Σμιτς, Μαρτέλ (Κάινζ 60′), Κιλιάν, Σαμπό (Χούμπερς 52′), Χέκτορ, Σίντλερ (Λιούμπισιτς 60′), Σκιρί, Τίλμαν, Ντιέτζ (Αντάμιαν 46′), Όλεσεν (Ντούντα 17′)

Στουτγάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο): Μίλερ, Άντον, Βάγκνομαν, Μαυροπάνος, Σόσα (Καρασόρ 61′), Εντό, Ίτο, Φούχριχ (Περέα 61′), Ααμαντά, Σίλας (76′ Στένζελ), Φάιφερ