Μοιρασιά στη “μάχη” Δώνη-Κριστιάνο (video)

Ο Πορτογάλος έσωσε την… παρτίδα, από την άσπρη βούλα, στις καθυστερήσεις για την Αλ Νασρ, πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ στη Σαουδική Αραβία. Η ομάδα του 37χρονου σούπερ σταρ αναδείχθηκε ισόπαλη με 2:2 κόντρα στο σύνολο του Έλληνα τεχνικού.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 12ο λεπτό με ωραίο μονοκόμματο βολέ του Κρίστιαν Τέγιο, λίγο έξω από την περιοχή.

Ο άλλοτε παίκτης της Μπαρτσελόνα πέτυχε το “παρθενικό” του γκολ στη Σαουδική Αραβία στο ντεμπούτο του. Στο 24ο λεπτό παραλίγο να κάνει το ίδιο και ο Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως το τέρμα που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 35′, ο Ταλίσκα πέτυχε το δοκάρι με δυνατό σουτ και στην επαναφορά ο Κριστιάνο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 42′, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός έκανε το 1:1 με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο αρχηγός της Αλ Νασρ βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 48′, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε τον Ταλίσκα στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του Βραζιλιάνου πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 58ο λεπτό η Αλ Φατέχ πήρε ξανά το προβάδισμα, κόντρα στη ροή του αγώνα, με δυνατό σουτ του Μπεντέμπκα.

Oι φιλοξενούμενοι έψαχναν… απελπισμένα το γκολ, όμως δεν είχαν απειλήσει καθόλου την αντίπαλη εστία μέχρι το 80ο λεπτό. Στο 87ο λεπτό ο Άντερσον Ταλίσκα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε το δυνατό πλασέ του Βραζιλιάνου. Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Αλ Νασρ κέρδισε πέναλτι, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να πετυχαίνει το πρώτο του επίσημο γκολ στη Σαουδική Αραβία.

Στο 90+5′ ο Άντερσον Ταλίσκα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, ωστόσο αυτό δε στοίχισε στην ομάδα του, καθώς το 2:2 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.//

ΑΛ ΦΑΤΕΧ (Γιώργος Δώνης): Ρίνε, Αλζουμπαϊντί, Ντοχαΐμ, Σααντάνε, Μπουχουμαΐντ, Μπεντέμπκα, Πέτρος, Αλ Φουχαΐντ, Τέγιο, Αλ Κουλαΐφ, Αλ Μπουραϊκάν

ΑΛ ΝΑΣΡ (Ρούντι Γκαρσία): Ρόσι, Αλ Γκανάμ, Αλ Αμρί, Αλ Ουτζάμι, Κόναν, Γκουστάβο, Αλκαϊμπάρι, Γάνια, Ταλίσκα, Γκραρέμπ, Ρονάλντο