Κεραυνός… ανόδου στην Πάτρα! (video)

Ένα γκολ… οβίδα του Βαφέα στο 90+5′ των καθυστερήσεων του αγώνα χάρισε στην Κηφισιά ένα σπουδαίο τρίποντο στην έδρα της Παναχαϊκής, με το 2:1 να στέλνει την πρωτοπόρο του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 εκ νέου στο +5 από την δεύτερη Athens Kallithea, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στον Ολυμπιακό Β’, η Κηφισιά ήθελε το τρίποντο στην Πάτρα και το πήρε στο 90+5′! Το φινάλε ήταν δραματικό, με την ομάδα των βορείων προαστίων να παίρνει τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Βαφέα που διαμόρφωσε το τελικό 2:1. Έτσι, μετά το πέρας της 26ης αγωνιστικής, η πρωτοπόρος του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 αύξησε τη διαφορά της στο +5 από την δεύτερη Athens Kallithea και τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε κρατάει στα χέρια της το εισιτήριο ανόδου στα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι πρωτοπόροι του Νοτίου Ομίλου της Super League 2, καθώς στο 9ο λεπτό έκαναν το 1:0. Ο Πρίτσας εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πήρε φάλτσα και έφτασε στον Ταλάλ, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κολοβούρη. Η Παναχαϊκή δεν μπορούσε να γίνει απειλητική, με την Κηφισιά να κρατάει με σχετική άνεση το προβάδισμά της. Στο 27′ ήρθε η πρώτη τελική στο ματς για τους Πατρινούς, αλλά το σουτ του Χαντί κατέληξε στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου, που μπλόκαρε εύκολα. Η Παναχαϊκή πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφερε το ματς στα ίσα. Στο 32′, ο Λιοφάγος έκανε ένα γέμισμα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Ζυγκερίδη, αυτός σούταρε αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε και από λάθος του Μπαρμπόσα η μπάλα στρώθηκε στον Μπουρλάκη, ο οποίος με προβολή έκανε το 1:1. Ο Τετέι στο 38′ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο Κολοβούρης ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε. Ο Ελληνογκανέζος επιθετικός βρέθηκε σε θέση βολής στο 43′, αλλά η προβολή που επιχείρησε από πλάγια θέση εντός περιοχής κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο στην Πάτρα ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1:1.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο, είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική γραμμή των Πατρινών. Στο 57′ ο Τετέι έπιασε την κεφαλιά στην “καρδιά” της άμυνας” των γηπεδούχων, αλλά πέρασε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κολοβούρη, που δεν ανησύχησε. Ο προωθημένος κεντρικός αμυντικός των φιλοξενούμενων, Βαφέας, δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση στο 68′, αλλά ο Κολοβούρης μπλόκαρε εύκολα. Ένα σουτ του Αντερέγκεν στο 83′ κατέληξε στην αγκαλιά του κίπερ των Πατρινών, που είχαν κλείσει κάθε διάδρομο στους πρωτοπόρους του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Η Παναχαϊκή απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Τοπάλ στο 87′, του οποίου το σουτ όμως πέρασε αρκετά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου. Στο 90+4′ ο Τετέι λίγο έλειψε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά το εντυπωσιακό γυριστό που επιχείρησε σταμάτησε πάνω στον εντυπωσιακό Κολοβούρη. Η μπάλα κατέληξε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο προωθημένος Βαφέας με αριστερό βολέ μέσα από την περιοχή πέτυχε ένα όμορφο γκολ και χάρισε στην Κηφισιά τη νίκη στο 90+5′!

ΓΚΟΛ: 32′ Μπουρλάκης / 9′ Ταλάλ, 90+5′ Βαφέας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14′ Λιοφάγος, 64′ Λαρέα, 67′ Σίλβα, 77′ Καρλίτος, 90+5′ Κολοβούρης / 41′ Αναγνωστόπουλος, 83′ Κουϊρουκίδης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90+8′ Στεργίδης (εκτός γηπέδου) / 90+8′ Ποζατζίδης (εκτός γηπέδου)
ΔΟΚΑΡΙ:

Παναχαϊκή (Γιάννης Βογιατζής): Κολοβούρης, Λιοφάγος, Τοπάλ, Λαρέα, Τσακμάκης, Σίλβα (74′ Παπαχρονόπουλος), Χαντί, Ζυγκερίδης (76′ Καρλίτος), Κωνσταντακόπουλος, Στεργίδης (90+3′ Στασινόπουλος), Μπουρλάκης.

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Προβυδάκης (73′ Καλλέργης), Νοικοκυράκης, Ποζατζίδης (88′ Παυλάκης), Κουϊρουκίδης, Γκίνη, Ταλάλ, Πρίτσας (63′ Αντερέγκεν), Τετέι.

Δείτε τη βαθμολογία του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 εδώ.//Λ.