Μεγάλο τρίποντο στην Ανδαλουσία για την Άρσεναλ | “Κόλλησαν” Λανς και Αϊντχόφεν

Μία νίκη υψίστης σημασίας πήρε κόντρα στη Σεβίλλη η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα με 2-1, γεγονός που την ανεβάζει στην κορυφή του 2ου ομίλου, ενώ η μέχρι πρότινος πρωτοπόρος Λανς έμεινε στο 1-1 με τους Ολλανδούς εντός έδρας. Στον 4ο όμιλο, μεγάλο “διπλό” για τη Σοσιεδάδ στο “Ντα Λουζ” με 1-0, με τους Ισπανούς να πιάνουν την Ίντερ στη βαθμολογία.

Σεβίλλη – Άρσεναλ 1-2

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστα στιγμιότυπα και με τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία να ανήκει στη Σεβίλλη και τον Ελ Νεσίρι, οι “κανονιέρηδες” κατάφεραν να κάνουν το 1-0 στις καθυστερήσεις, χάρη στην εξαιρετική εκδήλωση αντεπίθεσης η οποία ξεκίνησε από τον Ζεσούς και ολοκληρώθηκε από τον Μαρτινέλι.

Ο Βραζιλιάνος σέντερ φορ διπλασίασε τα τέρματα της Άρσεναλ στο 53′, σκοράροντας το γκολ της βραδιάς. Έχοντας ντριμπλάρει και μπει στην περιοχή από τα αριστερά, ο Ζεσούς εκτέλεσε από δύσκολη γωνία, στέλνοντας τη μπάλα στο… απέναντι εσωτερικό δίχτυ του Νίλαντ. Οι Ανδαλουσιανοί κατάφεραν ωστόσο να μειώσουν πέντε λεπτά αργότερα, χάρη στην καρφωτή κεφαλιά του Γκούντελι, με τον Σέρβο στόπερ να εκμεταλλεύεται το κόρνερ του Ράκιτιτς.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, παρότι πιέστηκε και χρειάστηκε να αμυνθεί για αρκετή ώρα, άντεξε και έφτασε στους ίσως πιο πολύτιμους βαθμούς που μπορεί να κατακτήσει στον 2ο όμιλο, ανεβαίνοντας παράλληλα στην πρώτη θέση.

Λανς – Αϊντχόφεν 1-1

Το δοκάρι του Ίρβιν Λοζάνο στο 28′ ήταν το μοναδικό πράγμα που εμπόδισε το ματς από το να “ξεκολλήσει” από το 0-0, σε ένα κατά τα άλλα… ρηχό πρώτο ημίχρονο.Το δεύτερο μέρος ήταν εμφανώς πολύ διαφορετικό και η “ζωγραφιά” του Μπακαγιόκο στο 55′ επιβεβαίωσε την κατάσταση. Ο Βέλγος εξτρέμ, με ένα απίθανο φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα χαμηλά στην απέναντι γωνία, κάνοντας το 1-0.

Η χαρά όμως των Ολλανδών δεν διήρκησε, καθώς οι Γάλλοι απάντησαν μετά από 10 λεπτά με τον Γουαχί ο οποίος έκανε την προβολή πρώτος από όλους σε σέντρα και εκτέλεσε στην κίνηση τον Μπενίτες. Τόσο η Λανς όσο και η Αϊντχόφεν επιχείρησαν μακρινά σουτ τα οποία ενίοτε πέρναγαν ελάχιστα έξω, αφού δεν μπορούσαν να βρουν χώρους και να σουτάρουν μέσα από την περιοχή.

Τελικά, καμία από τις δύο δεν είχε τη λύση και έμειναν στο 1-1, πράγμα που δεν βολεύει καθόλου την PSV.

Μπενφίκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1

Στο “γεμάτο” πρώτο μέρος του ματς στο “Ντα Λουζ”, η κάθε ομάδα είδε από ένα τέρμα της να ακυρώνεται ως οφσάιντ, ενώ ο ρυθμός και οι ευκαιρίες υπήρχαν και κρατούσαν την ένταση σε υψηλά επίπεδα. Η μεγαλύτερη προσπάθεια όμως, ανήκε στους Βάσκους, με τον Μπαρενετσέα να σουτάρει δυνατά έπειτα από ριμπάουντ, αλλά η μπάλα πέρασε με δύναμη ξυστά από το δεξί δοκάρι.

Ο Ισπανός εξτρέμ έφερε τελικά στην ομάδα του αυτό που άξιζε στο 63′, ντριμπλάροντας υπέροχα μέσα στην περιοχή και γυρίζοντας τη μπάλα στον Μέντεθ για γκολ “πάρε-βάλε”. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Κούμπο έκανε μία εκπληκτική προσπάθεια, φτάνοντας με σλάλομ στην άκρη της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι “αετοί” ανέβασαν ρυθμούς, ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως ο Ρεμίρο έκανε μία εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Άουρσνες στο 87′, αποφασισμένος να κρατήσει γερά τους τρεις βαθμούς. Έτσι και έγινε, με τους Βάσκους να τελειώνουν το ματς στο 1-0, κατακτώντας έτσι ένα μεγάλο τρίποντο που τους φέρνει στην ισοβαθμία με την Ίντερ στον 4ο όμιλο.