Μεγάλο… διπλό για την Τορίνο

Η “γκρανάτα” έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Ούντινε, επικρατώντας 2-1 της ομώνυμης ομάδας, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής της Serie A.

Η Τορίνο ήταν αυτή που προηγήθηκε, όμως στη συνέχεια ισοφαρίστηκε από τον Ντεολοφέου, με τον Πελέγκρι να βρίσκει γκολ στο 69ο λεπτό για το 2-1 και να χαρίζει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Η Τορίνο ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, πιέζοντας την άμυνα της Ουντινέζε, ψάχνοντας το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 12ο λεπτό, άγγιξε το 1-0 με το σουτ του Μίραντσουκ να μπλοκάρεραι εύκολα από τον Σιλβέστρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λούκιτς αστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Οι ευκαιρίες των “φιλοξενούμενων” μετουσιώθηκαν σε γκολ, στο 14ο λεπτό, με τον Μίραντσουκ να τροφοδοτεί το Άινα, ο οποίος σούταρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας από νωρίς την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στη συνέχεια, οι “γηπεδούχοι” αντέδρασαν, ψάχνοντας την ισοφάριση. Ο Ντεολοφέου έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-1, με τη μπάλα να περνά άουτ μετά το σουτ που επιχείρησε. Στο 26ο λεπτό, οι “φριουλάνοι” βρήκαν την ισοφάριση. Μετά από λάθος στην άμυνα της “γκρανάτα”, ο Ντεολοφέου πήρε τη μπάλα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση. Η Τορίνο προσπάθησε και πάλι να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχτηκε, έτσι ώστε να πάρει και πάλι το προβάδισμα, με τον Λαζάρο να σουτάρει και τον πορτιέρε των “γηπεδούχων” να μπλοκάρει εύκολα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ουντινέζε μπήκε πιο δυνατά, προσπαθώντας να επιβάλλει τον ρυθμό της. Ο Ντεολοφέου, έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-1 βρίσκοντας χώρο μέσα στην περιοχή και επιχειρώντας το σουτ, με τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση. Στη συνέχεια όμως, η Τορίνο ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα, με τον Πελέγκρι ο οποίος έκανε τρομερό τελείωμα, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι “γηπεδούχοι”, προσπάθησαν και πάλι να πιέσου και να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως η “γκρανάτα” διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος, παίρνοντας σπουδαίο διπλό στο Ούντινε.

Γκολ: 26′ Ντεολοφέου / 14′ Άινα

Κίτρινες: 32′ Σακσές, 79′ Ντεολοφέου, 85′ Μπιζόλ / 34′ Λαζάρο, 68′ Άινα, 71 Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 86′ Λινέτι

Ουντινέζε: Σιλβέστρι, Εμποσέ, Μπίγιολ, Πέρες(83′ Ειζιμπούε), Περέιρα, Σάμαρτζιτς(65′ Λόβριτς), Γουάλας(81′ Νεστορόβσκι), Βικτόρ Μακενγκό(65′ Αρσλάν), Ουντότζι, Σακσές(65′ Μπέτο), Ντεουλοφέου

Τορίνο: Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Ζίμα, Σχουρς, Μπουοντζιόρνο, Άινα, Λούκιτς, Ρίτσι(66′ Λινέτι), Λάτσαρο(61′ Βοιβόντα), Μιράντσουκ(61′ Ράντονιτς), Βλάσιτς, Πελέγκρι(90′ Καραμόι)