Μεγάλη ανατροπή για Χέρτα και παραμονή στην κατηγορία

Οι «βερολινέζοι», βγήκαν νικητές από τα μπαράζ καθώς επικράτησαν 2-0 του Αμβούργου εκτός έδρας, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή από το 1-0 του πρώτου αγώνα και εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στη μεγάλη κατηγορία και για την επόμενη σεζόν.

Η Χέρτα απέδειξε για ποιον λόγο βρίσκεται στη Μπουντεσλίγκα, καθώς κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της 1-0 το πρώτου αγώνα, ενώ ήταν με την πλάτη στον… τοίχο πήρε τη νίκη στο Αμβούργο με 2-0 και πανηγύρισε την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία!

Από την αρχή οι «βερολινέζοι» έδειξαν ότι θέλουν να κυνηγήσουν το παιχνίδι και την ανατροπή. Βγήκαν μπροστά, το πλάνο του προπονητή τους έπιασε «τόπο» καθώς στα πρώτα λεπτά και μετά από εκτέλεση κόρνερ, βρήκαν γκολ με τον Μπογιατά. Μετά το τέρμα της Χέρτα, το παιχνίδι ισορρόπησε, με το Αμβούργο να δημιουργεί κι εκείνο τις δικές του φάσεις, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το δεύτερο γκολ που «κλείδωσε» και την παραμονή της Χέρτα ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Πλάτενχαρντ να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, και να κρατά την ομάδα του στη μεγάλη κατηγορία.