Με την… πλάτη στον τοίχο η Γαλλία

Οι “τρικολόρ” δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη Βιέννη, έμειναν στο 1-1 με την Αυστρία και παρέμειναν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα για τον πρώτο όμιλο της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Κόλλησαν στο 1-1 Αυστρία και Γαλλία στην Βιέννη. Οι “τρικολόρ” παρά την προσπάθειά τους να πάρουν τους τρείς βαθμούς, δεν τα κατάφεραν και πλέον βρίσκονται στην τελευταία θέση του ομίλου, χωρίς νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωχελικά για τις δύο ομάδες, με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη στα πρώτα λεπτά. H Γαλλία βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 18ο λεπτό με τον Μπενζεμά, του οποίου η κεφαλιά αποκρούσθηκε από τον Πεντζ. Η Γαλλία συνέχισε να είναι αυτή που απειλεί στο παιχνίδι, ούσα καλύτερη στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα. Η Αυστρία όμως, ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Μετά από λάθος του Μπενζεμά στο κέντρο, οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα με τον Βάινμαν να νικά τον Λορίς και να κάνει το 1-0.

Με την πλάτη στον τοίχο, οι “τρικολορ”, οι οποίοι με το 1-0 βρέθηκαν στην τελευταία θέση, μπήκαν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος. Με την είσοδο του Εμπαπέ μέσα στο παιχνίδι, οι Γάλλοι ανέβηκαν. Στο 82ο λεπτό, ο σταρ της Παρί, σκόραρε για την ομάδα του με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Πέρετς. Οι “τρικολόρ” συνέχισαν να ψάχνουν την ισοφάριση και έξι λεπτά αργότερα, έπειτα από συνεργασία Μπενζεμά, Ενκουκού και Εμπαπέ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.