Με… σπασμένα τα φρένα η Λανς

Η ομάδα του Φρανκ Χάισε κατάφερε να περάσει νικηφόρα και από την έδρα της Ανζέρ με 2-1 και συνέχισε την “ξέφρενη” πορεία της, καθώς έφτασε στην 4η συνεχόμενη επικράτηση. Τα γκολ του αγώνα σημείωσαν οι Σαΐντ και Μεντίνα, ενώ προσωρινά για τους γηπεδούχους μείωσε ο Μπλάζιτς.

Η ουραγός Ανζέρ, υποδέχθηκε την Λανς στο “Ρεϊμόντ-Κοπά”, για την 14η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Με αυτή την επικράτηση, οι “αντίπαλοι” κατάφεραν να φτάσουν την 4η συνεχόμενη νίκη τους και να παραμείνουν στην δεύτερη θέση με 33 βαθμούς. Από την άλλη η Ανζέρ δεν μπορεί να… ξεκολλήσει από τον “πάτο” της βαθμολογίας, καθώς με τη νέα της ήττα παρέμεινε στους 8 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λανς, να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, προσπαθώντας να βρει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων, μετουσιώθηκε σε γκολ στο 21ο λεπτό, όταν ο Σοτόκα γύρισε τη μπάλα από τα δεξιά και εκεί πετάχτηκε ο Σαΐντ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ πάνω στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, “ανοίγοντας” το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής, λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του, αλλά και της ομάδας του. Ο Κόστα, έβγαλε τη σέντρα, ο Σαΐντ ήταν ο τελικός παραλήπτης και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Φοφανά. Στο 31ο λεπτό, το επιθετικό “κρεσέντο” της Λανς συνεχίστηκε, όταν ο Σοτόκα “δοκίμασε” τα πόδια του από μακριά, αλλά ο γκολκίπερ της Ανζέ, είχε πάρει καλή θέση και αποσόβησε τον κίνδυνο. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σαΐντ… σπατάλησε μία μεγάλη στιγμή, όταν πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο Φοφανά με εντυπωσιακό τρόπο σταμάτησε την προσπάθεια του 27χρονου Γάλλου. Στο 38′, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την Ανζέ. Ο Χουνού, πήδηξε ψηλότερα από όλους, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Σαμπά. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα με τη Λανς να έχει το προβάδισμα με 1-0 και να έχει “δαπανήσει” αρκετές ευκαιρίες, προκειμένου να βρει και άλλα τέρματα.

Το δεύτερο μισό, ξεκίνησε ιδανικά για τη Λανς, καθώς κατάφερε να κάνει το 2-0 στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντάνσο εκτέλεσε το φάουλ, ο Μεντίνα πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και “έθεσε” γερά θεμέλια, προκειμένου να φύγει με το τρίποντο από την έδρα της Ανζέρ. Στο 55′, ο Φοφανά έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μικρή περιοχή και σούταρε, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, απομάκρυνε εντυπωσιακά. Έξι λεπτά αργότερα, ο Φοφανά και πάλι, έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία, προκειμένου να ανεβάσει κι ‘άλλο το δείκτη του σκορ, όταν δοκίμασε να νικήσει τον έτερο Φοφανά από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του δεύτερου. Στη συνέχεια ο ρυθμός κατευνάστηκε και για περίπου 10 λεπτά, δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο στην αναμέτρηση. Αυτό, ήρθε να το αλλάξει ο Κόστα, όταν εξαπέλυσε ένα… κεραυνό από μακριά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι”, καθώς σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας της Ανζέρ. Το μόνο που κατάφερε η Ανζέρ, ήταν να μειώσει το σκορ σε 2-1 στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπλάζιτς. Έτσι η Λανς πήρε ένα ακόμα τρίποντο και συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία την τρέχουσα σεζόν.

ΓΚΟΛ: 87′ Μπλάζιτς / 21′ Σαΐντ, 51′ Μεντίνα

Δοκάρι: 70′ Κόστα

Κίτρινες: 77′ Καπέλ / 86′ Σαμπά, 90’+2′ Ντάνσο

Ανζέρ (Ζέραρντ Μπατίκλ): Φοφανά, Ελ Μελαλί (Τιούμπ 75′), Μπλάζιτς, Αμαντού, Χουντότζι, Ντούμπια, Μεντί (Ταϊμπί 88′), Μπενταλέμπ, Ουνάχι (Καπέλ 67′), Σαλαμά (Σιμά 67′), Χουνού (Αμπντέλι 74′)

Λανς (Φρανκ Χάισε): Σαμπά, Μεντίνα (Χαϊνταρά 56′), Ντάνσο, Γκραντίτ (Ονανά 85′), Μασάδο (Μπούρα 85′), Σαμέντ, Φοφανά, Φρανκόφσκι, Σοτόκα, Κόστα (Μαουρίς 72′), Σαΐντ (Οπέντα 56′)